wtorek, 18 stycznia, 2022

zmiany w finansach publicznych

Home Forum Sektory Samorządy zmiany w finansach publicznych

Oglądasz 15 wpisów - 16 z 30 (wszystkich: 36)
  • Autor
    Wpisy
    meg
    Uczestnik

Bardzo dobry post ..ale zgadzam sie z terką

Pozdrawiam

scypion
    Uczestnik

Dokładnie. Jesteśmy niewygodni bo wyszkoleni i wykształceni, a który działącz z nadania partyjnego będzie chciał mieć w jednosce taką osobę, która to będzie mu utrudniać jego „światłe zarządzanie”?
    Żaden.

Popieram w całości Twe opinie kik.

emus
    Uczestnik

Dołączam do gratulacji za analityczne podejście do nowości ustawodawczych. I zgadzam się z terką. Szacunek.

adela
    Uczestnik

Te nasze uwagi to trochę za późno. Po wprowadzeniu pod obrady sejmu projektu ustawy, ja swoje uwagi przesłałem do MF. Myślę, że po wielu podobnych stanowiskach, może ktoś w części by się do tego ustosunkował. Może takimi uwagami należało też zarzucić posłów z komisji. Teraz tylko trzeba czekać na przepisy wykonawcze i do roboty.

kikcloud
    Uczestnik

Adelu!
    Dopóki żyjemy, pojęcie „za późno” należy wykreślić z naszego słownika 😉

leszcze
    Uczestnik

No i po co tyle dyskusji?

I tak to jest tylko projekt ustawy!
    A praktyka wprowadzanych w życie ustaw dowodzi, że projekt i tak będzie „wywrócony do góry nogami”, zanim go Prezydent podpisze!

Także szkoda czasu na czytanie projektów ustaw!

Pozdrawiam Wszystkich!

scypion
    Uczestnik

Ten „projekt ustawy” wyszedł z komisji finansów publicznych, mial trzy czytania w sejmie.
    Teraz tylko senat (z większością PO w nim) i Prezydent (z vetem i Trybunałem KOnstytucyjnym) czeka na ustawe. Oby tam trafiła…

szymonek123
    Uczestnik

Stanowisko Senatu w sprawie ustawy o finansach publicznych. Senat w dniu 31 lipca 2009 r. wprowadził poprawki (14) do ustawy.
    druki sejmowe nr 1181, do druku 1181, 2168, do druku 2168, 2168-A
    druki senackie nr 616, 616A, 616Z
    opinia
    więcej informacji o punkcie

11.
    Stanowisko Senatu w sprawie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych. Senat w dniu 31 lipca 2009 r. wprowadził poprawki (20) do ustawy.
    druki sejmowe nr 1182, 2169, do druku 2169, 2169-A
    druki senackie nr 617, 617A, 617Z
    opinia
    materiał porównawczy
    więcej informacji o punkcie

http://www.senat.gov.pl/k7/pos/039/039porz.htm

malgwaw
    Uczestnik

Z pobieżnego przeczytania projektu z 16 lipca nie znalazała przepisu (obecny art. 187 ust. 3 u o FP) dot. corocznej kontroli 5% wydatków podległych jednostek organizacyjnych dokonywanej przez Przewodniczacego Zarządu jst. Czy coś przeoczyłam? Jestem po wakacjach…
    W Urzędzie, w którym pracuję zadania te realizuje Wydział Kontroli Urzędu Miejskiego.
    Proszę o info i Wasze zdanie koleżanki i koledzy audytorzy?

malgwaw
    Uczestnik

Z pobieżnego przeczytania projektu z 16 lipca nie znalazała przepisu (obecny art. 187 ust. 3 u o FP) dot. corocznej kontroli 5% wydatków podległych jednostek organizacyjnych dokonywanej przez Przewodniczacego Zarządu jst. Czy coś przeoczyłam? Jestem po wakacjach…
    W Urzędzie, w którym pracuję zadania te realizuje Wydział Kontroli Urzędu Miejskiego.
    Proszę o info i Wasze zdanie koleżanki i koledzy audytorzy?

maki
    Uczestnik

Nie ma już „piątek” w nowej ustawie. Sam jestem w dziale realizującym te kontrole i mamy niezłą zagwózdkę co dalej. Dobrze by było żeby sprawa z ustawą szybko się wyjaśniła (czy Prezydent podpisze czy też nie) bo zaraz po wakacjach rozpoczyna sie proces planowania kontroli na przyszły rok no i będziemy mieli problem.

adfaj
    Uczestnik

Byłam na szkoleniu dot. m. in. audytu w znowelizowanej ustawie o fin. publ. Prowadził je Kacprzak z MF. Na spotkaniu poruszono temat „piątek”. Rzeczywiście odeszli od tego. Teraz kierownik ma ustalić procedurę (niekoniecznie 5 % i niekoniecznie wszystkie jednostki). Chodzi o to, że wcześniej ta kontrola nie była adekwatna. W niektórych jednostkach (tak jak mówiono) wystarczyło kilka faktur i już się znalazło 5 %. Teraz, jak mówił p. Kacprzak, to należy zwrócić uwagę np. na jednostki gdzie przeprowadzane są np. duże inwestycje i badać te jednostki.

wojak
    Uczestnik

Hej!
    Co wy z tymi 5%!
    Wykonywanie tzw. kontroli 5% wchodzi w zakres działalności operacyjnej jednostki. Zaangażowanie audytora w działalność operacyjną jednostki, jak i w ocenę działalności za którą w roku poprzednim był odpowiedzialny, może spowodować ograniczenie obiektywizmu w stosunku do tej działalności.
    Czemu z uporem maniaków chcecie być KONTROLERAMI!
    http://mf.gov.pl/dokument.php?const=7&dzial=489&id=81713 ❓ ❗

malgwaw
    Uczestnik

Hej Wojak, masz rację 5% to działania operacyjne i audytor nie może wykonywać tych czynności. Jak wcześniej napisałam w mojej jednostce zadania te realizuje dotąd Wydział kontroli UM, ja mam wydzielone samodzielne stanowisko ws. aw. Nie nerwuj sie tak więc. Dzięki maki i AdFaj za info. To moje Pani z kontroli będą musiały trochę bardziej pogłówkować przy planowanu kontroli wewnętrznych. I prawidłowo. Pozdrawiam.

terka
    Uczestnik

Wcale nie zgadzam się z tym, że z wyjaśnienia MF przytoczonego tutaj, wynika, że audytor nie może wykonywać kontroli 5%

Napisano to tak „na okrągło”, że nie można z całą pewnością wywnioskować z tego, że nie może.
    Niby ble, ble, ble – że nie moze, a potem końcówka:
    W przypadku powierzenia audytorowi wewnętrznemu wykonywania działań nieaudytorskich mogących ograniczać jego obiektywizm, uznaje się, iż nie działa on jako audytor wewnętrzny, a co za tym idzie – nie wyciąga się z tej działalności wniosków związanych z audytem.

Czyli – może, tylko wówczas nie działa jako audytor:wink: Ot, pokrętne, pokrętne 😉

Oglądasz 15 wpisów - 16 z 30 (wszystkich: 36)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.