wtorek, 16 kwietnia, 2024

ZNAKI OPŁATY SĄDOWEJ

Home Forum Sektory Resort sprawiedliwości ZNAKI OPŁATY SĄDOWEJ

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #6842
    wojtania
    Uczestnik

    Jak długo jeszcze znaki opłaty sądowej będą wyceniane po ich kompensacie o nalezne bankowi obsługującemu wynagrodzenie.

    Aktywa takie wycenia sie przecież według wartości nominalnej…a nie po potrąceniu.

    Oznacza to, że w resorcie zaniżane są należne budżetowi dochody z tytułu kosztów sądowych pobieranych w formie znaczków. Nowe rozporządzenie MS łata dziurę i pozornie legalizuje te znaki….a ja zadaję pytanie: JAKA USTAWA POZWALA NA WPROWADZENIE ICH DO OBROTU??? …nie ma takiej… czyli, że są one nielegalne.

    Umowa ministra z bankiem to chyba za mało aby znak opłaty był wprowadzony do obrotu….czyz nie???
    TW

    #6856
    eo
    Uczestnik

    Dz.U.06.27.199 ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
    z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych
    (Dz. U. z dnia 21 lutego 2006 r.)

    #6857
    eo
    Uczestnik

    Słyszałem conieco o inicjatywie bodajże Dyrektorów Sądów Okr./ i Apel. aby wspomniane znaki wyeliminować z obotu – bo przecież tak naprawdę nie mają obe w dzisiejszych czasach większego sensu poza wytransferowaniem ogromnej kwoty w skali kraju jako prowizji banku.

    #6859
    eo
    Uczestnik

    a jeszcze jedno – bank wystawia przecież faktury za w/w znaki. Faktycznie na konta dochodów budzetowych sądów wpływa kwota odpowiadająca wartości sprzedanych znaków pomniejszona o prowizję banku (2% – przy sprzedaży przez bank znaków do kas sądu i kas własnych + 5% za sprzedaż znaków we własnych kasach – lub coś w tej „nucie”). Bank dokonuje faktycznie kompensaty wzajemnych rozliczeń – i tu należy dokonać weryfikacji umów zawartych przez poszczególne sądy z bankami (bo zakładam że takie istnieją). Kompensata dokonana przez bank jest prosta. Bank ma do wpłacenia na konto dochodów kwotę odpowiadającą wartości nominalnej sprzedanych w danym okresie znaków opł.sądowej – za co wystawia na właściwy sąd fakturę opiewającą na wartość należnej bankowi prowizji. Sądy zazwyczaj nie „wnikają” i ewidencjonują wpłaty banków za znaki w wartości wykonania kasowego ewidencjonowanego na koncie 130 – Dochody. Rodzą się w sposób naturalny dwa podstawowe pytwania: 1. Czy prowizja banku (o którą to na zasadzie kompensaty pomniejsza wartość nominalną sprzdanych znaków podlegającą wpłacie na właściwy rachunek dochodów) nie jest dla jednostki budżetowej (sądu) kosztem i w związku z tym nawet po w/w kompensacje czy nie powinno się dokonać stosownych przeksięgowań między subkontem dochodów i wydatków danej jednostki ?
    2. Czy, jeżeli już się uparliśmy aby te znaki funkcjonowały – nie ma możliwości żeby prowizję tą np. w okresach kwartalnych opłacało Min.Spr. lub „wyspecjalizowany” o obsłudze znaków Sąd Apel. w Krakowie – na podstawie potwierdzenia wysokości ich sprzedaży wodpowiednich sprawozdaniach (strona merytoryczna operacji) i wtedy sprawdzano by na podst.sprawozdań – ile znaków kupiono w danym okresie do kasy sądów (spr. z sądów) ile sądy otrzymały kasy na konto dochodów za sprzedaż znaków z banków co pozwoliło by wyliczyć wartość znaków sprzedanych przez banki „nie poprzez sądy”.

    #7002
    wojtania
    Uczestnik

    ..kontrola wewnętrzna z MS zajmowała się tym problemem. Pytanie jednak brzmi: co z niej wynikło? … czyżby N. I. C.

    #7007
    eo
    Uczestnik

    a tam … jaka KONTROLA takie JEJ EFEKTY 😉 …

    #7046
    wojtania
    Uczestnik

    Uciekło mi…jaką prowizję otrzymuje bank obsługujący znaki opłaty sądowej? Jaki procent jest tej prowizji?

    #7048
    eo
    Uczestnik

    Patrz post 4 niniejszego Tematu…

    #7049
    eo
    Uczestnik

    Z tego co mi wiadomo to jest chyba 2% za wydanie znaków do sprzedaży pośrednikom (np. do kas sądu, do WŁASNYCH kas, itp.) plus dodatkowe 5 % za sprzedaż znaków przez bank czyli we własnej kasie …., ale mogę się mylić …

    #7185
    wojtania
    Uczestnik

    Zgodnie z artykułem 2 Ordynacji podatkowej ustawę tę stosuje się do opłat i należności niepodatkowych stanowiących dochód budżetu państwa. Zgodnie z artykułem 3 pkt 3ustawy Ordynacja podatkowa przez podatki rozumie się również opłaty i niepodatkowe należności budżetowe. Zgodnie z artykułem 28 paragraf 1 Ordynacji płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA FINANSÓW z dnia 24 grudnia 2002 roku w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa: płatnikom i inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, wynoszące:

    1) 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa;
    2) 0,1% kwoty podatków pobranych przez inkasentów na rzecz budżetu państwa.

    …jeśli wynagrodzenie-prowizja pobierana przez bank w związku z obsługą znaków opłaty skarbowej wynosi 2 % i jeszcze jakieś dodatkowe 5% to MACIE AUDYTORZY KŁOPOT
    😎
    …MS TEŻ MA KŁOPOT
    😎
    …I BANK OBSŁUGUJĄCY (ALE ON OPRÓCZ KŁOPOTU POWINIEN MIEĆ WYDATKI), gdyż w razie stwierdzenia, że płatnik lub inkasent pobrał wynagrodzenie nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, organ podatkowy wydaje decyzję o zwrocie nienależnego wynagrodzenia. Płatnik lub inkasent, który pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, jest obowiązany dokonać zwrotu nienależnego wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę.
    😀

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.