wtorek, 5 lipca, 2022

Znikająca kasa powiatu z dochodów SP

Home Forum Sektory Samorządy Znikająca kasa powiatu z dochodów SP

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #12640
  wojtania
  Uczestnik

  Ponoć 25% należy się Powiatowi za zarządzanie nieruchomosciami SP.

  Te 25% ma być liczone od wartości netto czy brutto?

  RIO twierdzi, że VAT należy płacic z konta dochodów, a zatem na kontach zespołu 7 księgowana jest kwota netto. Wychodzi z tego, że powiat oblicza nalezny mu udział od kwoty netto. Dochodzi to tego VAT, który powiat odprowadza do US. W efekcie jakiś ochłap a nie 25% zostaje w dochodach Powiatu.

  POWIATY…WSKUTEK ZALECEŃ RIO ZANIŻANE SA WASZE DOCHODY

  Jest to jednak korzystne dla Skarbu Państwa.

  #12756
  wojtania
  Uczestnik

  …a teraz czas na wyliczanki:

  Załóżmy, że Powiat zafakturował 122 zł jako usługę, za korzystanie z mienia SP.
  25% od 122zł to jak wiadomo 30zł 50gr i tyle powiat powinien sobie zostawić po rozliczeniu tego zadania jako swój dochód budżetowy.

  Udział Powiatu należy liczyć jako 25% od kwoty brutto, cojest zgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami i z ustawą o cenach.

  Tymczasem wskutek zaleceń RIO dot. min. księgowania VAT i związanego z nim ujmowania przychodów na kontach „7” w kwocie netto owe 25% liczone będzie od 100zł czyli kwoty netto,… a zatem należny udział Powiatu wyniesie 25zł.

  30zł50 gr minus 25 zł = 5zł50gr …i o tyle Powiaty zaniżają należne im dochody….czyli około 18% (licząc 30,5zł jako 100%)

  A zatem o prawie jedną piątą zaniżane są dochody należne Powiatom wskutek zaleceń RIO …. czy Kodeks Karny nie wspomina przypadkiem, że inspektorom RIO jako funkcjonariuszom publicznym z rozdziału dot. przestępstw przeciwko jednostkom samorządu terytorialnego grozi za to 3 latka

  Ale to jeszcze nie koniec. I tym razem to już nie wina RIO, gdyż:

  …dodatkowo przez pazerność fiskusa i przez NIC NIE ROBIENIE W POWIATACH (gdyż Powiaty nie skarżą owych przepisów pomimo, że Konstytucja im gwarantuje finansowanie zadania zleconego) na konto US powiat powinien oddać 22zł podatku VAT (o ile nic nie odlicza…a tak jest na ogół). A zatem 25zł udziału Powiatu w dochodach SP liczonego od kwoty netto minus podatek VAT 22zł = 3zł.

  NALEŻNY ZATEM POWIATOWI DOCHÓD Z TYTUŁU ZARZĄDZANIA, GOSPODAROWANIA MIENIEM SKARBU PAŃSTWA REALNIE WYNOSI ZATEM 2,46% KWOTY OTRZYMANYCH WPŁYWÓW

  …Adytorzy…pobudka 😎

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.