sobota, 26 września, 2020

zwrot dotacji przez organizacje pozarząd. jst

Home Forum Sektory Samorządy zwrot dotacji przez organizacje pozarząd. jst

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Autor
    Wpisy
  • #9257
    szymonek123
    Uczestnik

    jeszcze raz sprawa dotacji udzielonej przez jst na zadanie

    czy w przypadku gdy Zleceniobiorca nie wykorzysta dotacji w całości, naliczamy odsetki od daty wpł.dotacji na konto Zleceniobiorcy?

    mam zapis w umowie która jest wzorem do ustawy
    „Środki finansowe nie wykorzystane do tego terminy (14 dni od term.końcowego wykonania zadania) Zleceniobiorca jest zobowiązany zwrócić wraz z odsetkami w term. 14 dni od dnia wskazanego (14 dni od term.końcowego wyk. zadania).”

    Czy jest jeszcze jakiś zapis który mówi wprost o konieczności nal.odsetek od dnia wpł.dotacji?

    #9281
    szymonek123
    Uczestnik

    💡

    #9314
    iska
    Uczestnik

    Nie jestem pewna czy o to ci chodzi, ale…

    Odsetki należy naliczyć w przypadku nie dokonania zwrotu w terminie (tj. 14 dni od dnia zakończenia zadania/umowy). Odsetki nalicza się od pierwszego dnia następującego po 14 -dniownym terminie.

    #9520
    aga66
    Uczestnik

    Ustawa o fp mówi, że w przypadku pobrania dotacji w nadmiernej wysokości (a z takim przypadkiem mamy do czynienia gdy dotacja nie zostanie w całości wykorzystana) odsetki nalicza się od dnia stwierdzenia nieprawidłowego naliczenia lub nienależnego jej pobrania. Tak naprawdę nie do końca wiadomo co to za dzień w przypadku niewykorzystania dotacji. Do tej pory u nas % pobierane były od dnia wpłynięcia dotacji na konto organizacji – co moim skromnym zdaniem było trochę niesprawiedliwe. Od tego roku wprowadzono jednak zmiany w umowach i % naliczane będą tak jak opisała to Iska. Pozdrawiam

    #9522
    mama0454
    Uczestnik

    Zdecydowanie popieram sposób argumentację Iski. U mnie w gminie ta procedura działa w ten sam sposób, choć trudno sobie wyobrazić, aby jakaś organizacja nie wykorzystała w pełni środków jej przydzielonych. Przecież jest to kropla w morzu potrzeb takiej organizacji. Jeśli nie wykorzystuje, to wydaje się, że ma nieudolnie działający zarząd.

    #9550
    caliente
    Uczestnik

    Aga, nie mogę się z Tobą zgodzić – zerknij na art 144 i 145 UFP. Przypadek niezwrócenia w terminie niewykorzystanej dotacji a przypadek dotacji nadebranej to zupełnie inne sytuacje. Dla obu jest odmienna regulacja ustawowa. Termin o którym piszesz dot tylko dotacji nadebranych.

    #9554
    meg
    Uczestnik

    [QUOTE BY= szymonek123] jeszcze raz sprawa dotacji udzielonej przez jst na zadanie

    czy w przypadku gdy Zleceniobiorca nie wykorzysta dotacji w całości, naliczamy odsetki od daty wpł.dotacji na konto Zleceniobiorcy?

    mam zapis w umowie która jest wzorem do ustawy
    „Środki finansowe nie wykorzystane do tego terminy (14 dni od term.końcowego wykonania zadania) Zleceniobiorca jest zobowiązany zwrócić wraz z odsetkami w term. 14 dni od dnia wskazanego (14 dni od term.końcowego wyk. zadania).”

    Czy jest jeszcze jakiś zapis który mówi wprost o konieczności nal.odsetek od dnia wpł.dotacji?[/QUOTE]

    Sądzę , że do Twojego pytania odnosi sie art.176 ustawy o finansach publicznych.

    Pozdrawiam 😀

    #9556
    adfaj
    Uczestnik

    Do Szymonek 123.
    U nas była podobna sytuacja. Organizacja składając sprawozdanie końcowe podała wartość zadania dużo niższą niz wcześniej w harmonogramie. Miała oddac dotację wraz z odsetkami. Odsetki naliczane były na 14 dni po wykonaniu zadania (taki zapis był w umowie)

    #9557
    meg
    Uczestnik

    Podając art. 176 UOFP, a w szczególności paragraf 3 tego artykułu chciałam zaznaczyć, że tryb postepowania o udzielenie dotacji na zadania inne niż określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie a także sposób rozliczania dotacji oraz sposób jej kobtroli określa w drodze uchwały organ stanowiący jst. Następie zgodnie z uchwałą zawiera się umowę z podmiotem niezaliczonym do sektora finan. oubl.
    I wcale to nie musi byc 14 dni. U nas np był zapis, ze środki finansowe nie wykorzystane w terminie „podmiot otrzymujący” zobowiązuje się zwrócić nie później niż w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji przedmiotu umowy.

    Pozdrawiam

    #9587
    aga66
    Uczestnik

    Podobny problem rozstrzygnięto na forum RIO. Polecam http://www.rio.gov.pl/modules.php?op=modload&name=phpBB2&file=viewtopic&t=2264

    #9717
    szymonek123
    Uczestnik

    LKS zwrócił niewykorzystaną kwotę dotacji jeszcze przed zakończeniem realiz. zadania i roku 2006

    #9966
    jadtra
    Uczestnik

    szymonek123 w dniu dzisiejszym w nowym temacie pisałam o problemie, który kwalifikuje sie na dyscyplinę czy możesz się odezwać na Forum 😀 bo miałabym prośbę dot. opisanego przeze mnie tematu dot. księgowań w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym ❓

    #9967
    jadtra
    Uczestnik

    czywiście jeżeli ktoś inny będzie mógł pomóc to proszę o pomoc.

    Dodam, że temat mi przekazano do zakończenia – mam wgląd w wybrane dokumenty dołączone do Protokołu z kontroli.

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.