wtorek, 23 kwietnia, 2024

zwrot VAT przez Urząd Skarbowy

Home Forum Fundusze unijne Fundusze unijne zwrot VAT przez Urząd Skarbowy

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #7147
    kules
    Uczestnik

    Mam pytanie – może ktoś z was spotkał się z rozwiązaniem

    Firma realizując projekt unijny z EFS na szkolenia, doradztwo itp i będą VATowcem do kosztów kwalifikowanych prawidłowo nie zaliczyła VAtu od ponoszonych kosztów w związku z realizacją projektu. W związku z tym wystąpiła do Urzedu Skarbowego o zwrot podatku VAT, no i są kłopoty z jego odzyskaniem – US nie wie co zrobić.

    Mam w związku z tym pytanie – jak firmy realizujące projekt unijny odzyskują zapłacony podatek VAT jeśli podatek ten nie jest kwalifikowany?

    bardzo prosze o odpowiedź

    #7152
    las
    Uczestnik

    Nie bardzo rozumiem w czym jest problem. Jeśli chodzi o VAT można rozróżnić trzy rodzaje działalności firmy 1. Opodatkowaną 2. Zwolnioną i opodatkowaną.3. Zwolnioną.
    W pierwszym przypadku firma ma prawo do odliczenia VAT w 100 %. W drugim – wg współczynnika wyliczanego raz w roku. W trzecim cały VAT ładuje w koszty.
    Firma o której piszesz to 1 albo drugi przypadek. Oprócz projektu prowadzi swoją podstawą działalność (usługi) opodatkowane VAT-em. W związku z czym prowadzi rejestry sprzedaży i zakupu. W rejestrach tych ujmuję również faktury sprzedaży i zakupu dotyczące projektu. Na koniec m-ca sumuje zakup i sprzedaż, po czym sporządza deklarację VAT, w której jasno wychodzi (na drugiej stronie deklaracji) czy ma nadwyżkę podatku VAT naliczonego nad należnym, czy sytuacja jest odwrotna. Jeżli firma ma nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, odprowadza ją do US (budżetu państwa). Jęśli ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, koryguje o nią deklarację sporządzoną za przyszły m-c. Myślę że jeśli chodzi o projekt i VAT to nie ma tu jakiś specjalnych zasad, ponieważ deklaracja VAT nawet nie przewiduje osobnych wierszy dla zakupów i sprzedaży zwązanej z projektem. Co innego ewidencja księgowa, która musi być wyodrębniona dla projektu. Rozliczałem kilka lat temu VAT w firmie, piszę to ze swojego doświadczenia i nie rozumiem skąd ten problem z US, tym bardziej że jesteśmy w środku roku i „nadwyżkę bądż niedobór ” VAT-tu można korygować w kolejnych miesięcznych deklaracjach VAT aż do końca roku. A może coś się zmieniło w tym temacie – to niech mnie ktoś oświeci. Pozdrawiam – Las.

    #7176
    kules
    Uczestnik

    dowiedziałem się, że VAT odzyskuje się na ogólnych zasadach i fakt prowadzenia projektu nie ma nic do rzeczy – problem jest w tym, że firma w tej chwili zajmuje się tylko realizacją tego projektu i nie prowadzi w związku z tym sprzedaży, więc występuje nadwyżka podatku do odzyskania z US. Niestety w kolejnych miesiącach sytuacja ta się nie zmieni, więc nie będzie z czego w kolejnych deklaracjach korygować. W związku z tym US musiałby kasę fizycznie oddać i tu go boli.

    Według mnie oddać musi i nie trzeba czekać w nieskończoność aż zaistnieje sprzedaż opodatkowana, z której firma „sama sobie odda VAT”.

    czy tak ❓

    #7182
    king
    Uczestnik

    Szkolenia są formą działalności (sprzedaży) zwolnionej od podatku Vat w związku z tym firmie nie przysługuje zwrot podatku Vat
    z Urzędu Skarbowego.
    Podatek Vat Beneficjent winien był uwzględnić w projekcie jako wydatek kwalifikowalny i złożyć oświadczenie o kwalifikowalności Vat (wg obowiązującego wzoru).
    Jeśli podatku nie uwzględnił w projekcie jako wydatku kwalifikowalnego i złożył oświadczenie o niekwalifikowalności tegoż podatku to koszty Vat Beneficjent ponosi z własnej kieszeni.
    Jedno wyjście dla jednostki składającej projekt to rozmowa z Instytucją Wdrażającą o możliwości przesunięć w kategoriach wydatku.

    #7189
    kules
    Uczestnik

    szkolenia są zwolnione, ale projekt nie polega tylko na szkoleniach, w związku z czym działalność firmy obejmuje również inne formy podlegające VAT. W takim przypadku nie moża złożyć oświadczenia o niemożliwości „odzyskania VAT”, czyli o kwalifikowalności VAT bo takie oświadczenie nie było by zgodne z prawdą. To czy firma ten podatek odzyska czy nie to nie ma znaczenia bo liczy się możliwość odzyskania, a możliwość jest od działań innych niż szkolenia (bo te są z VAT zwolnione).

    dzięki za odpowiedzi i zobaczymy co się stanie dalej 😀

    #7194
    las
    Uczestnik

    Uważam dokladnie tak jak kules. Firma prowadzi działalność „mieszaną”(chodzi mi o podatek VAT więc „ma prawo” do odliczenia VAT). W związku z tym napewno odpada oświadczenie ” o kwalifikowalności VAT” w projekcie. A moment na odzyskanie VAT-u – najlepszy wg mnie będzie w styczniu, kiedy będzie korygowała współczynnik za 2006 rok wg którego naliczała VAT do odliczenia we wszystkich deklaracjach VAT w 2006 roku. Po tej korekcie „wyjdzie” rzeczywista wielkość Vat-u do odliczenia za 2006 rok. Zróżnicuje tę wielkość z Vatem należnym. jeżeli wyjdzie kwota do zwrotu, należy zwrocić się pismem do US o zwrot podatku VAT za 2006 rok.
    Pozdrawiam – Las.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.