środa, 24 kwietnia, 2024

szarob

Odpowiedź forum utworzona

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 65)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: plan audytu #12863
    szarob
    Uczestnik

    Paris. To wynika bezpośrednio z ustawy o finansach publicznych i komu podlega Twój Szpital?

    W odpowiedzi na: Zatwierdzanie dokumentów księgowych #11870
    szarob
    Uczestnik

    Pomysł z tworzeniem ich przez audytora jest bardzo praktyczny :grin:, ale oczywiście niepoprawny. Myślę, że jeżeli ktoś bdzie się upierał lub dzięki temu możesz „zapunktować” jako audytor, to uczestnictwo w opracowywaniu takich procedur zrób jako czynności doradcze. Lecz staraj się skupić na tym, co mówła Mir, czyli ocenie, a nie tworzeniu. Tutaj ocenie tworzonych dopiero procedur. Nie jest dobrze, jak inni potem mówią Ci, że: sama tak zrobiłaś, to teraz masz. Życie uczy 🙂
    Ja osobiście próbowałem dopiąć to do innych zarządzeń, np. obieg dokumentów i takie tam. Ale w końcu stanęło na tym, że procedura ta jest osobnym Zarządzeniem. Zawsze znalazł się argument za tym, żeby tego nie dołączać do innych procedur. Ale może ktoś ma jakiś pomysł na to, żeby to stanowiło część składową czegoś?

    W odpowiedzi na: Zatwierdzanie dokumentów księgowych #11797
    szarob
    Uczestnik

    Tak. Tylko u nas kontrole zakwestionowały taki sposób dokonywania zmian w Zarządzeniach (w tym jego elementów). Żadne aneksy i tym podobne. I w sumie mają rację. Każdy akt zmieniasz aktem równorzędnym. Stąd mój pomysł na to, żeby takie rzeczy nie były integralną częścią Zarządzeń, przy jednoczesnym dookreśleniu sposobu dokonywania zmian i zatwierdzania i ich kontroli. I do tego sposobu ujęcia nikt się jeszcze nie przyczepił. Funkcjonuje zatem elastyczny mechanizm kontroli, w którym zarówno przedmiot, jak i podmiot odpowiedzialny za to jest dokładnie określony.
    Osobiście uważam, że sposób rozwiązania takich problemów zależy głównie od kultury organizacji, w tym odpowiedzialności niektórych osób i łatwości konunikacji pomiędzy kilkoma komórkami organizacyjnymi.

    W odpowiedzi na: Zatwierdzanie dokumentów księgowych #11742
    szarob
    Uczestnik

    To niezłe w sumie. Oni widzą o ruchach kadrowych. A jeżeli tego pilnują, to macie sprawę załatwioną.
    Ale jedna rzecz. Księga wprowdzona jest Zarządzeniem. Księga jest jako załącznik? Chodzi mi o to, jak to jest ujęte w Zarządzeniu. Mówiłaś, że aneksuje się księgę. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem? A Zarządzeń się nie aneksuje, tylko zmienia kolejnym Zarządzeniem.

    W odpowiedzi na: Zatwierdzanie dokumentów księgowych #11709
    szarob
    Uczestnik

    Cześć Mir 🙂 W jaki sposób została wprowadzona ta księga? Jestem pod wrażeniem! Naprawdę ludzie pamiętają o tym, żeby zaktualizować taką księgę? Ile komórek organizacyjnych jest w niej uwzględnionych? Acha. O co chodzi z aktualizacją: tą kwartalną i roczną?
    Przepraszam Cię za tyle pytań, ale to naprawdę ciekawe. I masz rację oczywiście, że trzeba właśnie o takich rzeczach pisać. Pozdrawiam Was serdecznie 🙂

    W odpowiedzi na: Zatwierdzanie dokumentów księgowych #11683
    szarob
    Uczestnik

    W ust. o rachunk. jest mowa o sprawdzeniu i sposobie ujęcia w księgach, czyli dekretacji. Myślę, że regulacje wewn. (jeśli są :smile:) oraz ustawa o fin. publ. to wystarczający argument. A co do nieaktualnych kart wzorów, to przeważnie są one załącznikami do Zarządzeń Dyrektora, prawda? I nikt nie chce się bawić w częste zmienianie tego. Dotyczy to szczeg. osób do kontroli merytorycznej. Można pomyśleć o innym ujęciu takich „zmiennych” rzeczy. Np. Lista osób upoważnionych wraz ze wzorami podpisów znajduje się w księgowości. Aktualizacji dokonuje Główny Księgowy i zatwierdza Dyrektor. Nie robimy tego jako integralna część Zarządzenia i aktualizujemy w razie potrzeby (w praktyce czytaj: w momencie kontroli :smile:). Zaznaczam, że nie musi się to każdemu podobać, ale życie …

    W odpowiedzi na: Zatwierdzanie dokumentów księgowych #11672
    szarob
    Uczestnik

    Myślę, że najlepiej i najszybciej sprawę załatwią odpowiednie karty wzorów podpisów. Tak jak mówisz. Ja po kilku kontrolach i traceniu czasu na wyjaśnienia, uważam, że najprościej ująć to właśnie we wzorach. Zabezpieczasz się wtedy też sytuacją, którą masz – brak pieczątki. Sprawę załatwia się w parę minut, a nie parę godzin 🙂

    W odpowiedzi na: plan zakupów #10408
    szarob
    Uczestnik

    Porównanie tych planów istnieje. Jakieś. W jaki sposób? Głównie zakupy inne niż usługi. Np. zakupy leków, sprzętu medycznego (materiałów), itp. Choć oczywiście jeżeli usługa co roku wznawiana, to też. Temat budżetowania to temat rzeka. U nas jest budżetowanie. Ale czy jest to ideał? Fajnie by było, gdyby planowanie zaczynałosię niejako oddolnie. Ale ograniczoność środków finansowych powoduje chyba zazwyczaj, że nie zarządza się przez budżet, tylko budżetuje przez Zarząd 🙂
    Powiedz mi najpierw, kto uWas robi plan zamówień, a kto opracowuje plany finansowe. Czyrobią to komórki jakieś, czy jedna?

    W odpowiedzi na: plan zakupów #10371
    szarob
    Uczestnik

    Przepisy w prost mówią tylko o planie finansowym. Plan zamówień publicznych wynika pośrednio z przepisów ustawy prawo zamówien publicznych – aby prawidłowo stosować przepisy ustawy musi być plan. Np. jak nie masz planu, to skąd wiesz, że nie dzielisz zamówień?
    A plan zakupów to już inna bajka. Z obszaru budżetowania. To kwestia w jaki sposób robi się plan finansowy w części kosztowej. Plan zakupów pozwala oszacować Ci koszty.
    Na koniec fakt, że Ci się te dwa plany rozjeżdżają, to nic dziwnego. Przykład: umowa na podpisana na 2 lata. W kosztach co roku, a w planie zamówień co 2. I już masz rozjazd.
    Czy o to Ci chodziło?

    szarob
    Uczestnik

    Witaj Bog Pie 🙂
    Mam pytanie. Zainteresował mnie temacik. Spojrzałem w ustawę o ochronie … i zobaczyłem coś takiego:
    „Art. 43. 1. Z obowiązku rejestracji zbioru danych zwolnieni są administratorzy danych:
    …..
    5)dotyczących osób korzystających z ich usług medycznych, …..,
    …..
    Chodzi mi o to, czy dawaliście coś do GIODO?

    W odpowiedzi na: Recepta na dobre sprawozdanie #7587
    szarob
    Uczestnik

    witaj Mir. Przyznam, że nie znam publikacji w tym zakresie, ale wydaje mi się, że nasze sprawozdania nie muszą być kalką protokołów kontroli. Myślę, że należy w nich wspominać o pozytywach. Dobrym miejscem na to jest właśnie streszczenie wyników. Wydaje mi się, że na to właśnie zarządzający zwracają najwięcej uwagi (poziom ogółu danego szczebla zarządzania). To często esencja prezentacji, bo w szczegóły np. nie wchodzą. Na końcu daje rekomendacje już z tabelką kto i do kiedy ma co zrobić. Ale w streszczeniu zawieram zarówno rzeczy dobre, jak i te do poprawy. Te drugie też nie zawsze odpowiadają konkretnym rekomendacjom, bo było by ich za dużo. Uważam, że zarządzający jest w stanie przełknąć („zakodować”) kilka rzeczy, ale nie kilkadziesiąt. Wtedy już nikt tego nawet nie przeczyta 🙂

    W odpowiedzi na: gospodarka magazynowa #7292
    szarob
    Uczestnik

    Proponuję Ci przeglądnąć proceduty magazynowe oraz instrukcję obiegu dokumentów lub też inne w tym zakresie (np. dot. kontroli dokumentów). Przejdź przez system i zrób ścieżki audytu – „przeleć” krok po kroku czynności związane z nagazynowaniem i ewidencją tego w poszczególnych magazynach i księgowości. Kończy się właśnie uzgadnianiem konta 310.

    W odpowiedzi na: dział żywienia #5589
    szarob
    Uczestnik

    cześć. Proponuję Ci sparadzić instrukcję obiegu dokumentów, ew. kasową oraz magazynową. Następnie przejście przez system. Napewno będziesz miała część dot. zakupów, przechowywania i wydawania do przerobu w kuchni oraz sposób zapłaty za posiłki. I tutaj pewnie głównie gotówka, może być też pewnie przelew lub obciążenia wynagrodzeń. Gotówka to pewnie bezpośrednio do kasy lub kuchania jako np. punkt poboru gotówki. Jeżeli gotówka występuje to powinno być to ujęte w instrukcji kasowej.

    W odpowiedzi na: Pomóżcie #4964
    szarob
    Uczestnik

    Jadtra. Zgadzam się z Tobą. Lecz jeżeli dobrze zrozumiałem, to chodzi o RW, czyli rozchody wewnętrzne. A to już powinna regulować Instrukcja magazynowa. Nie porównuj upoważnienia do zaciągania zobowiązań czy dyspozycji środkami pieniężnymi do wydania z magazynu. W „normalnych” warunkach RW wystawia magazynier, a zatwierdzać może ktoś inny. A niech i będzie to Dyrektor (to zależy np. od wielkości jednostki). Ja jednak uważam, że wprowadzanie tutaj imiennych upoważnień jest zbytnim usztywnieniem. Potem zawsze jest to właśnie nieaktualizowane.

    W odpowiedzi na: Pomóżcie #4912
    szarob
    Uczestnik

    Witaj. Nie chce wchodzić w to po co Dyrektorowi upoważnienie do wystawiania RW. Ale jeżeli RW to dokument magazynowy (a tak mi się wydaje), to powinna to regulować Instrukcja magazynowa, gdzie chyba najlepiej operować stanowiskami służbowymi. Moim zdaniem jeżeli jest określone konkretne stanowisko do zatwierdzania np. RW, to po co upoważnienia? A poza tym zakresy czynności i już. Sprawę czytelności podpisu załatwić może wymóg pieczątki imiennej przy podpisie.
    Z kartami wzorów podpisów problem jest właśnie przy rotacji pracowników. Zależy to też od tego ile osób bierze udział w procesie i czego to dotyczy – pod tym kontem oceń siłę i wagę wprowadzanych kontroli.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 65)