Gmina musi płacić VAT od opłaty za użytkowanie wieczyste
Pytanie
Urząd gminy dokonuje dostawy używanych lokali. Wraz z nimi oddawany jest w użytkowanie wieczyste grunt. Za oddanie nieruchomości gruntowej w wieczyste użytkowanie pobierana jest pierwsza opłata oraz opłaty roczne. Czy w związku z wejściem w życie w 2004 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy doliczać podatek VAT do wymienionych opłat, czy zastosować się do zapisów ustawy, że z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, tzn., że jeśli lokal używany jest zwolniony z VAT, to i grunt również objęty jest tym zwolnieniem?
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 15 ust. 2 oraz ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy gmina, która pobiera opłaty za użytkowanie wieczyste, musi uiszczać z tytułu tej opłaty podatek od towarów i usług.
Odpowiedź
Problem opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty za wieczyste użytkowanie powstał w naszym systemie prawnym i gospodarczym wraz z uchwaleniem nowej ustawy o podatku od towarów i usług w 2004 r.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Z kolei za działalność gospodarczą uważa się również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Oznacza to, iż zgodnie z Kodeksem cywilnym, umowa (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Samorządu i Administracji<<