Przesyłane elektronicznie, a następnie drukowane wyciągi bankowe dokumentujące poniesienie opłat bankowych mogą być uznane za dowód księgowy, jeśli spełnią określone kryteria.
Powstały wątpliwości, czy wyciąg bankowy przekazany drogą elektroniczną może być uznany za dowód księgowy w myśl zarówno przepisów podatkowych, jak i prawa bilansowego. W kwestii tej wypowiedział się jeden z urzędów skarbowych. Stwierdził on, że z punktu widzenia prawa podatkowego, aby odliczyć koszty od przychodów przy ustalaniu dochodów do opodatkowania, koszty te muszą spełniać również kryterium formalne, a więc zostać prawidłowo udokumentowane. Ustawy o podatku dochodowym określają tylko w sposób pośredni zasady i sposoby dokumentowania wydatków.
Przykładowo art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr, 54, poz. 654 z późn. zm.) odnosi się do ewidencji rachunkowej i ewidencji środków trwałych. Przepis ten w powiązaniu z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) oznacza, że tylko prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe mogą być uznane za dowód poniesienia kosztów i uzyskania przychodów. Odwołanie się w przepisach podatkowych do ustawy o rachunkowości wskazuje, że transakcje powinny być udokumentowane w sposób określony w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości, określający, co powinien zawierać prawidłowy dowód księgowy. (…)
Dalsza część artykułu w >>www.gazetaprawna.pl<<