We wszystkich projektach, także realizowanych przez samorządy, na rzecz ośrodków pomocy społecznej, w ramach programu rozwoju zasobów ludzkich można liczyć na dofinansowanie blisko 99 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Najniższa wartość projektu wynosi 15 000 euro. W przypadku przedsięwzięć związanych z integracją niepełnosprawnych jest to 25 000 euro. Udziałem własnym samorządu może być np. praca urzędnika przy realizacji projektu czy też użyczenie sal urzędu gminy na potrzeby szkolenia lub doradztwa.
Sektorowy Program Operacyjny – Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) jest finansowany w 75 proc. przez Europejski Fundusz Społeczny i w 25 proc. przez budżet państwa. Korzystnym rozwiązaniem tego programu jest zasada udzielania dotacji z góry, ale transzami. Ośrodek pomocy społecznej, jako beneficjent wyłoniony w konkursie, otrzymuje dofinansowanie nie po zrealizowaniu projektu, ale przed jego realizacją.
Mimo korzyści, wielu samorządowców gminnych nie jest świadomych, że środki pomocowe są także adresowane do ośrodków pomocy społecznej. W ub.r. ośrodki te złożyły tylko 48 wniosków o dofinansowanie różnych projektów. Zakwalifikowało się tylko 14, na łączną sumę prawie 6 mln zł. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<