Czy potrzebna była regulacja określająca warunki przesyłania faktur drogą elektroniczną? Jakie są jej zalety i wady?
W lipcu opublikowano rozporządzenie ministra finansów dotyczące faktur w formie elektronicznej. Zgodnie z nim możliwe jest elektroniczne wystawianie oraz przesyłanie faktur. W tym celu należy uzyskać akceptację odbiorcy faktury. Faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że ich autentyczność i treść będą zagwarantowane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI).
Regulacja ta była oczekiwana już od pewnego czasu. Wprowadzenia e-faktur wymagały od nas przepisy Unii Europejskiej. Byliśmy jednym z niewielu państw członkowskich, w których brakowało stosownych reguł. Za wprowadzeniem e-faktur przemawiały nie tylko wymagania unijne, lecz przede wszystkim kwestie związane z ułatwieniem obrotu, zmniejszeniem kosztów i pracy administracyjnej. Stąd wielu przedsiębiorców oczekiwało z niecierpliwością na możliwość elektronicznego wystawiania faktur.
Dotychczas między podatnikami krążyły faktury w wersji papierowej. Ich wystawienie i wysłanie wiązało się z często wysokimi kosztami i wysiłkiem administracyjnym. O ile nie było to ciężarem dla przedsiębiorców mających niewielu klientów, to stawało się utrudnieniem dla podatników współpracujących z tysiącami czy milionami odbiorców (np. operatorów telekomunikacyjnych). Oprócz kosztów związanych z samym wystawianiem i wysyłką faktur podatnicy ponosili również koszty przechowywania wystawionych faktur. Możliwość elektronicznego przesłania faktury za zgodą klienta może je znacząco ograniczyć i usprawnić cały proces fakturowania. (…)
Więcej na strona >>Gazety Prawnej<<