poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Jest miejsce dla nowych doradców

Jest miejsce dla nowych doradców

ROZMOWA Z TOMASZEM MICHALIKIEM Z MDDP MICHALIK DŁUSKA DZIEDZIC I PARTNERZY


Mimo że rynek doradców podatkowych jest bardzo konkurencyjny, jest na nim jeszcze miejsce na kilka średnich i dużych firm doradztwa podatkowego.


■ Jak pan ocenia konkurencję wśród dużych firm doradztwa podatkowego?


– O konkurencji na rynku doradców podatkowych należy mówić na wielu płaszczyznach, zgodnie z podziałem tego rynku. Rzeczywiście największe przedsiębiorstwa, w tym firmy zagraniczne, korzystają w pierwszej kolejności z usług doradztwa podatkowego większych firm, bo te są dla nich w większym stopniu rozpoznawalne. Rynek doradców podatkowych jest więc bardzo ciekawy, a w jego kształowaniu można wyróżnić dwa istotne etapy.


■ Jakie etapy ma pan na myśli?


– Pierwszym impulsem do tworzenia rynku doradców w Polsce było pojawienie się na początku lat 90. inwestorów zagranicznych. Firmy te wniosły nową jakość w relacjach klient – doradca, ponieważ wyobrażały sobie tę współpracę na co dzień, a nie tylko przy dokonywaniu czy planowaniu inwestycji. Za firmami międzynarodowymi przyszli do Polski doradcy i audytorzy z wielkiej szóstki. Dało to impuls do wyodrębnienia doradców podatkowych jako grupy zawodowej.


■ Czy ktoś poza firmami międzynarodowymi identyfikował doradców jako zawód?


– Na początku lat 90. tak naprawdę nikt nie rozumiał, kim jest doradca podatkowy. Przedsiębiorcy w Polsce twierdzili, że mają swojego księgowego i prawnika, i zastanawiali się, po co im jeszcze doradca podatkowy. A zatem w polskich przedsiębiorstwach rola doradcy była niejasna i nierozpoznawalna. Przeciwieństwem były firmy zagraniczne, dla których było oczywiste, że w otoczeniu prawnym w Polsce w okresie transformacji ustrojowej i dostosowywania prawa polskiego do unijnego, osoba doradcy jest niezbędna do rozliczeń z fiskusem.


■ Po co tym firmom był więc doradca?


– Doradca podatkowy był potrzebny nie po to, żeby majstrować przy podatkach, ale żeby przeprowadzić operacje finansowe firm przez polskie rafy podatkowe w taki sposób, aby zoptymalizować rozliczenia podatkowe zgodnie z zasadą płacimy tyle, ile się należy, ale ani grosza więcej. (…)


Dalsza część artykułu w: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze