czwartek, 22 lutego, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Kancelaria Premiera będzie monitorować wartościowanie stanowisk w administracji

Kancelaria Premiera będzie monitorować wartościowanie stanowisk w administracji

■ Eksperci twierdzą, że brak zewnętrznego konsultanta może zafałszować wyniki wartościowania stanowisk w administracji. Czy Kancelaria Premiera zamierza sprawdzić, czy urzędy dobrze wywiązały się z pracy?


– Udział zewnętrznych konsultantów w wartościowaniu ma duże zalety, ale także wady. Wśród minusów, oprócz wysokich kosztów, można wymienić małą znajomość specyfiki pracy urzędniczej oraz niższy poziom akceptacji dla wyników wartościowania przez pracowników. Dlatego właśnie część dużych i bogatych firm decyduje się przeprowadzić proces wartościowania własnymi siłami.


Kancelaria Premiera podejmie jednak działania kontrolne. Audytorzy wewnętrzni, którzy nie mogą brać udziału w wartościowaniu, sprawdzą sposób jego przeprowadzenia w urzędach. Audyt kontrolny odbędzie się prawdopodobnie na początku 2008 roku. Ponadto planowane jest stworzenie systemu komputerowego umożliwiającego zbieranie i analizowanie danych o wartościowaniu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, brana jest pod uwagę kontrola w urzędach przeprowadzona przez Kancelarię Premiera.


Warto też pamiętać, że urzędy nadrzędne lub nadzorujące w celu zapewnienia większej spójności wyników wartościowania mogą wydać wytyczne co do zasad wartościowania najbardziej typowych stanowisk w urzędach im podległych.


■ Dlaczego wartościowanie zaczęto od niższych stanowisk? Kiedy oceniani będą dyrektorzy i ministrowie?


– Ustawa o służbie cywilnej zobowiązuje premiera do określenia zasad wartościowania dla służby cywilnej. Jednak ustawa o Państwowym Zasobie Kadrowym i wysokich stanowiskach nie zawiera takiej dyspozycji. Dlatego za priorytet uznano wartościowanie stanowisk w służbie cywilnej. Pamiętajmy jednak, że służba cywilna zawiera także odpowiedzialne stanowiska, np.: głównego księgowego, naczelnika wydziału, audytora wewnętrznego, a nie tylko najniższe. (…)


Dalsza część artykułu na stronach >>Gazety Prawnej<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze