Wynagrodzenie członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych należy klasyfikować jako wynagrodzenia bezosobowe. Podstawą wypłaty wynagrodzenia dla członków komisji jest akt powołujący gminną komisję, wydany przez wójta.
PROBLEM
Członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych otrzymują wynagrodzenie za realizację określonych zadań. Jak prawidłowo mamy je zaklasyfikować?
MF ODPOWIADA
Klasyfikacja budżetowa nie stanowi podstawy prawnej do ponoszenia wydatków budżetowych. Jest ona jedynie instrumentem technicznym do ujmowania wydatków ponoszonych na podstawie właściwych aktów prawnych. Stosownie do postanowień zawartych w art. 41 ust. 5 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, rada gminy w gminnych programach rozwiązywania problemów alkoholowych określa zasady wynagradzania członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Z powyższego wynika, że ustawodawca pozostawił swobodę w określeniu ogólnych zasad wynagradzania członków komisji organom stanowiącym gminy. Zauważyć jednak należy, że ustawa posługuje się pojęciem wynagrodzenie a nie dieta. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<