sobota, 4 lutego, 2023
Strona główna Artykuły Kolejna kontrola, kolejne nielegalne oprogramowanie

Kolejna kontrola, kolejne nielegalne oprogramowanie

W piątek(16.04) przed południem policjanci Sekcji do walki z Przestępczością Gospodarczą mokotowskiej komendy przeprowadzili kontrolę w jednej z firm mającej swoją siedzibę przy ulicy Bełdan. Funkcjonariuszom towarzyszyli biegły sądowy z zakresu informatyki oraz przedstawiciel Lege Artis Service zajmującej się ochroną praw autorskich. Z informacji operacyjnych uzyskanych przez policjantów wynikało, że w firmie na komputerach wykorzystywanych w firmie zainstalowane są nielegalne wersje programów.


Przypuszczenia potwierdziły się w 100%. Fachowcy potwierdzili, że na 11 z 12 komputerów użytkowanych w firmie zainstalowane były nielegalne wersje oprogramowania. Straty producentów programów to ponad 11 tysięcy złotych. Policjanci zabezpieczyli twarde dyski komputerów.


To już trzecia kontrola przeprowadzona przez Policje z Mokotowa, której wynikiem jest ujawnienie nielegalnego oprogramowania zainstalowanego na firmowych komputerach. Łączne straty poniesione przez producentów programów komputerowych szacowane są na kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Policja przypomina,że w przypadku wykrycia nielegalnego oprogramowania zainstalowanego na komputerach firmowych, wina za popełnienie tego rodzaju przestępstwa może być przypisana zwłaszcza:
  • członkom zarządu spółek prawa handlowego,


  • dyrektorom przedsiębiorstw i instytucji np. państwowych,


  • osobom, które zajmują się administracją sieci komputerowych, a także


  • osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, zwłaszcza w zakresie sprzedaży urządzeń komputerowych oraz


  • właścicielom komputerów (użytkownicy końcowi).

Zgodnie z art. 79 prawa autorskiego producent oprogramowania komputerowego, którego prawa autorskie naruszono może żądać przede wszystkim wydania korzyści uzyskanych przez firmę naruszającą takie prawa albo zapłaty w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia, które w normalnych warunkach na rynku przysługiwałoby producentowi. O zawinionym naruszeniu można mówić nawet wtedy, gdy wina polega na niedbalstwie osób odpowiedzialnych.


W zakresie odpowiedzialności cywilnej należy pamiętać o tym, iż zgodnie z polskim prawem osoby prawne ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane przez swoich pracowników, przedstawicieli, a tym bardziej członków ich władz. Tak więc to osoba prawna jest adresatem roszczeń przysługujących poszkodowanym producentom oprogramowania i ona ponosi wszelkie konsekwencję majątkowe.


W sytuacji, gdy zakład pracy nie posiada osobowości prawnej, a jest jedynie prowadzony przez osobę fizyczną zarejestrowaną w ewidencji działalności gospodarczej, adresatem zarzutów będzie właśnie ta osoba.


[źródło: Komenda Stołeczna Policji ]

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze