środa, 29 listopada, 2023
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Kontrola, a nie sprzedaż firm

Kontrola, a nie sprzedaż firm

• Firmy, w których państwo ma udziały, mogą spodziewać się bardziej restrykcyjnego nadzoru
• Do zarządów spółek będą mogli być powoływani zagraniczni eksperci
• Opozycja planuje złożenie nowego wniosku o dymisję ministra Wojciecha Jasińskiego


Ministerstwo Skarbu Państwa szykuje się do wprowadzenia zmian w nadzorze właścicielskim. Od trzech tygodni w resorcie leży prawie gotowy dokument, szczegółowo określający zasady postępowania wobec spółek, w których państwo ma udziały.


Przygotowane zmiany w nadzorze mają zapoczątkować tzw. nową politykę właścicielską. Nowe zasady doprecyzują m.in. kryteria doboru członków rad nadzorczych oraz zarządów spółek, a także reguły ich wynagradzania. Polityka personalna – jak wynika z informacji GP – ma wzorować się na przykładach z innych krajów europejskich, a także standardach korporacyjnych zalecanych przez OECD. Pojawił się nawet pomysł obsadzania zarządów spółek fachowcami z zagranicy. Resort w każdym razie zakłada, że wprowadzenie tych zmian pozwoliłoby wytrącić opozycji z ręki argument o postępującym upolitycznieniu spółek.


Na początku przyszłego roku opozycja po raz trzeci spróbuje doprowadzić do dymisji ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego. Do tej pory koalicjanci skutecznie go bronili.


Wzmocnienie nadzoru


Najważniejszym celem nowych posunięć będzie jednak wzmocnienie nadzoru. Planowane jest m.in. powołanie specjalnego zespołu złożonego ze specjalistów od informatyki i finansów, którzy przygotują system informatyczny pozwalający kontrolować sytuacje finansową spółek. Inny zespół podzieli firmy z uwagi na interes państwa i akcjonariat: na strategiczne i niestrategiczne, na te z większościowym i mniejszościowym udziałem skarbu, a następnie wystawi zalecenia w sprawie dalszego postępowania i zakresu ewentualnej prywatyzacji.


Decyzja o terminie jego ujawnienia jeszcze nie zapadała, choć może się to stać w najbliższych dniach, dowiedziała się GP.


– Bardzo możliwe, że dla podkreślenia jego znaczenia szczegóły zaprezentuje nie minister Wojciech Jasiński, ale premier Jarosław Kaczyński – mówi nasz rozmówca. W resorcie skarbu nie chciano tego komentować. (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze