środa, 29 maja, 2024
Strona główna Artykuły Korzystanie z kont w sieci wymaga ostrożności

Korzystanie z kont w sieci wymaga ostrożności

mBank usunął wczoraj luki w systemie zabezpieczającym przed dostępem do kont klientów przez hakerów, o których dzień wcześniej poinformował serwis hacking.pl.


Serwis podał, że system banku posiada luki, które po kliknięciu w odpowiednio spreparowany link pozwalają na dostęp do konta bankowego zalogowanego klienta (obecnie 1,3 mln osób posiada rachunek w mBanku). Wprawdzie nie było możliwości wykonania przelewów – czyli teoretycznie pieniądze były bezpieczne, gdyż każda transakcja musi być uwierzytelniona hasłem jednorazowym z karty kodów. Jednak błędy w systemie pozwalały na pełen wgląd do danych o właścicielu konta (adres zamieszkania, e-mail itp.), historii przelewów, informacji o lokatach, danych dotyczących kart kredytowych (numer karty, limity) i numerów list haseł jednorazowych. Bank usunął luki, a jego przedstawiciele stwierdzili, że zagrożenie mogło dotyczyć tylko zalogowanego klienta, który przy jednoczesnym korzystaniu z serwisu transakcyjnego mBanku wywołałby spreparowany link, przesłany za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów, itp.


– Analizowana sytuacja nie była zatem możliwa bez aktywnego udziału zalogowanego użytkownika, jak również nie pozwalała na wykonanie operacji i przelewów zatwierdzanych hasłem jednorazowym – napisano w oświadczeniu.


Bank umieścił na swoich stronach internetowych informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z bankowości elektronicznej. Jego eksperci przypominają, że hasła jednorazowe można podawać tylko na stronach z certyfikatem, podczas potwierdzania operacji. Hasła powinny być chronione, nie mogą być udostępniane osobom postronnym. System wymaga ich jedynie do potwierdzania kluczowych operacji, a nigdy nie prosi o podanie hasła jednorazowego bezpośrednio po zalogowaniu, podczas sprawdzania stanu konta czy w trakcie przeglądania historii operacji. Dodatkowo hasła jednorazowe można zamienić na hasła sms-owe.


Próby włamania się do banków przez wejście w ich systemy internetowe zdarzają się bardzo często. Niestety niektóre z nich kończą się sukcesem. Tak było m.in w przypadku włamania do Citibanku i Banku BPH w 2005 roku. (…)


Dalsza część artykułu w wersji drukowanej GP. Źródło: >>Gazety Prawnej<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze