Już od lipca możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych osób, które podejmują decyzje o skutkach finansowych kolegialnie, zasiadając w składzie różnych organów, w tym samorządowych.
Nowa ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 144), w zestawieniu z obowiązującym w tym zakresie do 1 lipca 2005 r. działem V ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003 r. nr 15, poz. 148 z późn. zm.), bardziej precyzyjnie określa krąg osób, które mogą zostać pociągnięte do tej odpowiedzialności.
Podczas gdy art. 137 ustawy o finansach publicznych posługuje się ogólnym pojęciem „osoba dysponująca środkami publicznymi”, art. 4 nowej ustawy wskazuje cztery grupy osób, wobec których mogą być wysuwane zarzuty o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Są to:
– osoby wchodzące w skład organu wykonującego budżet lub plan finansowy jednostki sektora finansów publicznych albo jednostki niezaliczanej do sektora finansów publicznych otrzymującej środki publiczne lub zarządzającego mieniem tych jednostek,
– kierownicy jednostek sektora finansów publicznych,
– pracownicy jednostek sektora finansów publicznych, którym powierzono określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej lub czynności przewidziane w przepisach o zamówieniach publicznych,
– osoby gospodarujące środkami publicznymi przekazanymi jednostkom niezaliczonym do sektora finansów publicznych.
Uwarunkowania ponoszenia odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w świetle przepisów nowej regulacji można podzielić na przesłanki ogólne, (…)
Dalsza część artykułu na stronie >>www.gazetasamorzadu.infor.pl<<