Obecnie kwalifikacje urzędników określa ustawa o pracownikach samorządowych, a nie – jak dotąd – rozporządzenie Rady Ministrów. Rząd ustali jedynie zasady ich wynagradzania.
Sejm 6 maja br. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych i ustawy o systemie oświaty, która wejdzie w życie 7 sierpnia br.
Jakie zmiany?
- Zmiany, jakie wnosi przyjęta nowelizacja, dotyczą przede wszystkim:
- ustawowego określenia ogólnych wymagań kwalifikacyjnych dla pracowników samorządowych,
- upoważnienia Rady Ministrów do wydania rozporządzeń, w których określone zostaną stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego oraz szczegółowe wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych,
- wydania dla Rady Ministrów delegacji do uregulowania w drodze rozporządzenia zasad wynagradzania pracowników samorządowych.
Pozostałe uregulowania ustawy dotyczą nowej formy przeprowadzania rekrutacji na wolne stanowiska w urzędach samorządowych. Rekrutacja ta odbywać się będzie w drodze naboru, według ściśle określonych w ustawie zasad. Nabór dotyczy jednak pracowników samorządowych, dla których podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę lub mianowanie. Nie dotyczy pracowników zatrudnianych na podstawie wyboru i powołania oraz pracowników zatrudnianych na stanowiskach pomocniczych i obsługi. Kolejną wprowadzoną przez ustawę zmianą jest możliwość wnoszenia odwołań od orzeczeń komisji dyscyplinarnych II instancji do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego sądu apelacyjnego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustawa nowelizuje jednocześnie zapis ustawy o systemie oświaty, rozstrzygając jednoznacznie status pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Ustawa określa, że osoby te posiadają status pracowników samorządowych (wątpliwości dotyczące statusu tej grupy pracowników pojawiły się na tle orzecznictwa Sądu Najwyższego, m.in. wyroku z 10 stycznia 2003 r., sygn. akt I PK 84/02). (…)
Dalsza część artykułu na stronie >>www.gazetasamorzadu.infor.pl<<