Stosowanie przepisów traktatowych oraz zasad równego traktowania, niedyskryminacji i przejrzystości wymaga od organów władzy publicznej ogłoszenia przetargu na usługę. Umowa może zostać zawarta tylko wtedy, gdy gmina wypełnia ciążące na niej zadania interesu publicznego za pomocą własnych zasobów administracyjnych i technicznych. Przekształcenie przedsiębiorstwa komunalnego w spółkę akcyjną oznacza poddanie jej prawom rynku.
Po precedensowym orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 sierpnia 2005 r. dopuszczającym możliwość zlecania przez gminy zadań własnych o charakterze użyteczności publicznej utworzonym przez nie jednostkom organizacyjnym bez konieczności organizowania przetargu w środowisku samorządowym rozgorzała debata na ten temat. Wśród licznych przytaczanych w niej argumentów warto wziąć pod uwagę również te, które dotyczą prawa unijnego.
Przegrana Austrii
Jak wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z 10 listopada 2005 r. sprawie C-29/04 Komisja Europejska przeciwko Republice Austrii, gmina zobowiązana jest to ogłaszania procedury przetargowej w każdym przypadku przejęcia części kapitału zakładowego usługodawcy przez inwestora prywatnego. Nie ma znaczenia, że umowa na usługi z podmiotem publicznym została zawarta przed zmianą właściciela.
Trybunał dokonał w tej sprawie wykładni dyrektywy Rady 92/50/EWG z 18 czerwca 1992 r. odnoszącej się do koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na usługi (Dz.U. L 209, str. 1).
Jak doszło do obejścia dyrektywy
Usuwaniem nieczystości w gminie Mödling miał zająć się powołany do tego celu przez radę miasta podmiot gospodarczy. Działając zgodnie z ustawą landu Dolnej Austrii o odpadach (Niederösterreichisches Abfallwirtschaftsgesetz z 1992 r.), 21 maja 1999 r. gmina Mödling postanowiła utworzyć prawnie niezależny podmiot. Spółka Stadtgemeinde Mödling GmbH (dalej spółka Abfall), której jedynym udziałowcem była gmina powstała 16 czerwca 1999 r., a 25 czerwca 1999 r. rada miasta Mödling postanowiła powierzyć gospodarkę odpadami na terenie gminy w całości spółce Abfall. Z zawartej między gminą a firmą Abfall 15 września 1999 r. umowy na czas nieokreślony wynikało, że miała obowiązywać z datą wsteczną od 1 lipca 1999 r. Spółka uzyskała wyłączność na zbieranie i utylizację odpadów na terenie gminy. Za wykonane usługi gmina ustaliła stałe opłaty od pojemników i kontenerów, które przelewała na konto usługodawcy. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Samorządu i Administracji<<