sobota, 15 czerwca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe o fin. publ. List Rokity do Marcinkiewicza (istotne o AW!)

List Rokity do Marcinkiewicza (istotne o AW!)

List Jana Rokity (PO) do Kazimierza Marcinkiewicza (PiS) zawierający koncepcje PO dot. konstrukcji rządu


W trosce o dobro Polski, w oparciu o zaufanie, jakim obdarzyli nas wyborcy, zwracamy się z propozycją kontynuowania rozmów koalicyjnych w celu utworzenia wspólnego rządu. Platforma Obywatelska zawsze była przekonana, iż po wyborach należy utworzyć rząd koalicyjny z naszymi sojusznikami z Prawa i Sprawiedliwości. Uważaliśmy i sądzimy nadal, że musimy wspólnie podjąć się zadania gruntownej przebudowy państwa. Takie zadanie zawsze stawialiśmy przed sobą i takie propozycje zawarliśmy w naszym programie. (…)


(…) Proponujemy też, by wprowadzić następujące zmiany wewnątrz ministerstw:


11. z Ministerstwa Finansów proponujemy przenieść do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów planowanie budżetowe, w ciągu dwóch najbliższych lat zmieniając sposób konstruowania budżetu państwa na tzw. układ zadaniowy. Do KPRM powinien zostać też przeniesiony nadzór nad audytem wewnętrznym. W ministerstwie pozostałby nadzór nad realizacją budżetu państwa, Minister Finansów dysponowałby też centralnym rachunkiem budżetu państwa. Po zmianach Minister Finansów nadal odpowiadałby za opracowywanie prognoz i założeń makroekonomicznych. (…)


Cały list dostępny w serwisie  >> www.gazeta.pl <<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

6 KOMENTARZE

 1. No i co sądzicie o tym? Jeżeli by to zostało zrealizowane to byłoby chyba ok – coś na kształt komitetu audytu przy Radzie Misnistrów.

  Jak macie jakieś informacje jak by to mogło wyglądać to piszcie – ciekawy czy będą to konsultować z jakimiś organizacjami audytorskimi (IIA i/lub SAW).

   

  pozdrawiam


  „audyt jest jak woń gazu…mało przyjemny, ale chroni przed wybuchem…” H. Grocholski

 2. W sumie niewiele z tego nie rozumiem : wychodzi na to, że audyt nadzorowany byłby pośrednio przez premiera a nie przez ministra finansów. Czy to dobrze, zobaczymy.

  • Myślę, że pomysł jest słuszny z jednego powodu – nie będzie zarzutu, że minister finansów nadzoruje innego ministra (jak w sytuacji, która zdarzyła się z zakwestionowaniem przez Prezydenta nowej ustawy o finansach publicznych).

   A czy ten pomysł zostanie zrealizowany i co nam audytorom ewentualnie przyniesie – trudno powiedzieć.


   terka

   • Terko wydaje mi się, że w podanej przez Ciebie sytuacji nic by to nie zmieniło – tzn zamiana Ministra Fiannsów na Premiera, nadal wyłaby to czsc władzy wykonawczej! Ale moim zdaniem taki ruch bylby wskazany, bo porownujac przez analogie do JSFP MF to jakby glowny ksiegowy a premier to kierownik jednostki – pod kogo powinien podlegac audytor? wybaczcie brak polskich znakow

    pozdro


    „audyt jest jak woń gazu…mało przyjemny, ale chroni przed wybuchem…” H. Grocholski

 3. Dobrze, że mówią o przeniesieniu nadzoru nad audytem  a nie o jego likwidacji. Było to w planach – patrz projekt poselskiej ustawy o finasach publicznych z 2003 r.


  egajewska

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze