W 2005 roku biegli rewidenci zbadali około 21 tys. sprawozdań finansowych. Ponad 19 tys. zostało uznanych za rzetelne. Biegli nie zgłosili do nich żadnych uwag.
Sprawozdania finansowe, m.in. firm, są ważnym źródłem informacji dla inwestorów. Wstepne dane dotyczące zbadanych w 2005 roku sprawozdań Gazeta Prawna otrzymała z Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
Komentując wyniki badań, biegły rewident Jacek Kaczka z firmy doradczej KPMG podkreśla, że audytor wydaje opinię na temat ostatecznego sprawozdania finansowego. W praktyce przedłożone do badania dokumenty nierzadko zawierają błędy (np. arytmetyczne) lub nieprawidłowości. Przykładowo, nie ma w nich wszystkich informacji wymaganych przepisami ustawy o rachunkowości.
– Przeprowadzając badanie, biegły rewident przedstawia listę korekt do sprawozdania finansowego. Jeżeli zostają one zaakceptowane przez zarząd oraz uwzględnione w ostatecznej wersji sprawozdania finansowego, to wydawana jest opinia bez zastrzeżeń odnośnie do tego sprawozdania. W ostatecznym sprawozdaniu finansowym nie opisuje się korekt proponowanych przez biegłego, (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<