Parlament Europejski przyjął projekty dyrektyw dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Polska, podobnie jak inne kraje, będzie miała dwa lata na dostosowanie prawa do wprowadzonych w nich zmian.
■ Lada dzień zostaną wprowadzone zmiany do IV i VII Dyrektywy. Czego będą dotyczyły i jaki jest prawdziwy cel ich wprowadzenia? Czy chodzi wyłącznie o poprawę zaufania publicznego?
– Główne zmiany w IV I VII Dyrektywie to przede wszystkim ustanowienie odpowiedzialności zbiorowej członków zarządu, podniesienie przejrzystości transakcji z jednostkami powiązanymi oraz operacji pozabilansowych, a także dodatkowe wymogi związane z zasadami ładu korporacyjnego. Zmiany te mają na celu poprawę zaufania publicznego w stosunku do sprawozdań finansowych sporządzanych przez spółki europejskie. Odzwierciedlają również dążenie do zapewnienia akcjonariuszom oraz innym zainteresowanym stronom rzetelnych, pełnych oraz łatwo dostępnych informacji.
■ Czy propozycje te zmierzają w dobrym kierunku?
– Niewątpliwie idą we właściwym kierunku i odzwierciedlają wyzwania, przed jakimi staje świat finansów: spółki, ich zarządy, inwestorzy oraz organy regulacyjne. Odpowiadają one zmianom, jakim podlegają rynki finansowe i ich uczestnicy. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<