poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe o fin. publ. Mieszkańcy nie są zadowoleni z drogich urzędników (warto przeczytać!)

Mieszkańcy nie są zadowoleni z drogich urzędników (warto przeczytać!)

Rozbieżności w kosztach utrzymania urzędników w samorządach są olbrzymie. Najskromniejsi przeznaczają na administrację ok. 4,4 proc. swoich wydatków, najzamożniejsi – ponad 30 proc. Najnowszy raportu NIK potwierdza, że najwięcej na administrację wydają gminy najbogatsze, chociaż nie zawsze wiąże się to z poprawą obsługi mieszkańców.


Po zbadaniu kosztów funkcjonowania administracji w 84 samorządach NIK ustaliła, że o wysokości wydatków na ten cel decyduje przede wszystkim bogactwo danej jednostki, np. w najbogatszej gminie Kleszczów jeden mieszkaniec wydaje na urzędnika 1145 zł, podczas gdy w Nowym Targu, gdzie wydatki na administrację są najniższe w całej Polsce – 109 zł.


Ta sama zależność dotyczyła płac urzędników. W Łęknicy, która miała najwyższe spośród gmin miejskich dochody na mieszkańca, wydatki na wynagrodzenia pracowników samorządowych wynosiły 352 zł, a w najbiedniejszym Kraśniku 79 zł – w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Zdaniem Izby, wysokość wydatków na administrację zależała również od przeprowadzenia racjonalizacji kosztów działania urzędów.


Dlaczego nie oszczędzają


W co piątej skontrolowanej przez NIK jednostce samorządowej, która zadała sobie trud weryfikacji kosztów administracji, wydatki uległy zmniejszeniu, podczas gdy w pozostałych (78,8% objętych kontrolą) wydatki te wzrosły. Zmniejszenie kosztów administracji samorządowej nastąpiło w tych jednostkach, w których podjęto działania w celu usprawnienia organizacji pracy, ograniczenia zatrudnienia i zmniejszenia kosztów administracji, np. w Urzędzie Miasta (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze