Ta przełomowa publikacja autorstwa Josepha T. Wellsa, założyciela i Prezesa ACFE, to kopalnia wskazówek i technik ułatwiających wychwytywanie „sygnałów ostrzegawczych”, dostosowanie się do najnowszego prawodawstwa takiego jak ustawa Sarbanes-Oxley oraz opracowanie i wdrożenie skutecznych środków zapobiegawczych. Przyda się każdemu, kto odpowiada za wykrywanie nadużyć – specjalistom ds. zwalczania oszustw i nadużyć, audytorom śledczym, specjalistom ds. zapobiegania stratom, dyrektorom i właścicielom przedsiębiorstw, kryminologom, pracownikom działów zarządzania zasobami ludzkimi, pracownikom naukowym, a także funkcjonariuszom organów ścigania.
W swojej przekrojowej książce J.T. Wells zgłębia trzy główne kategorie oszustw i nadużyć z wykorzystaniem stanowiska – sprzeniewierzenie majątku, korupcję i fałszowanie informacji oraz dzieli je na trzynaście odrębnych rodzajów. Autor omawia też w zarysie złożone czynniki socjologiczne kształtujące przestępcę wykorzystującego swoje stanowisko oraz bada przyczyny łamania prawa przez ludzi. Zrozumienie powodów, które skłaniają pracowników do takich zachowań, jest kluczem do stworzenia środków zapobiegawczych.
Ponadto książka Nadużycia w firmach – Vademecum zawiera:
- analizy przypadków rzucające światło na sposób myślenia nieuczciwego pracownika,
- dane statystyczne z Narodowego sondażu ACFE z 2004 roku, pokazujące średnie koszty i częstotliwość popełniania różnych nadużyć,
- kończące każdy rozdział spostrzeżenia i wnioski mające ułatwić czytelnikom opracowanie strategii zapobiegania nadużyciom i ich wykrywania,
- klasyfikację objaśniającą rozmaite metody popełniania nadużyć stosowane przez nieuczciwych dyrektorów, właścicieli, kierowników i pracowników,
- wskazówki i techniki szacowania strat spowodowanych nadużyciami.
Książka Josepha T. Wellsa pt. Nadużycia w firmach – Vademecum znakomicie wzbogaca także w języku polskim – literaturę kryminologiczną i kryminalistyczną. W opracowaniu Autor przedstawia w sposób kompleksowy problematykę mechanizmów popełniania przestępstw na szkodę firmy, metod ich wykrywania oraz możliwości profilaktyczne. Wskazuje także na ogromne koszty tej przestępczości. Wiadomo, że wszelkiego rodzaju nadużycia (w tym np. „kreatywna” księgowość) stanowią, niestety, zjawiska codzienne we współczesnym świecie. Odbiorcami polecanego opracowania mogą być przede wszystkim menedżerowie, pracownicy odpowiedzialni za funkcje kontrolne w firmach (audytorzy wewnętrzni, kontrolerzy, pracownicy nadzoru), pracownicy organów ścigania karnego, prawnicy oraz kadra naukowa wyższych uczelni, instytutów naukowych. Książka stanowi również dobrą inspirację do podjęcia badań naukowych dotyczących patologii polskiego biznesu.
z recenzji prof. zw. dr. hab. Brunona Hołysta
Prawa autorskie: uzyskane dla ACFE Polska przez pana Prezesa Edmunda J. Saundersa. Tłumaczenie i praca redakcyjna na podstawie współpracy ACFE Polska, PIKW oraz Ernst & Young (Sponsor wydania).
Zamówienia można składać pod adresem :
Swojego czasu była to bardzo udana publikacja na rynku polskim.
Mam egzemplarz z dedykacją autora jak i drugą książkę od niego – jego życiorys. Niestety tego nie wydałem w języku polskim, a warto przeczytać.