Audytor wewnętrzny w administracji publicznej powinien zidentyfikować ryzyko zagrażające wykonywaniu zadań ustawowych jednostki.
Audytor wewnętrzny zarówno w sektorze finansów publicznych, jak i prywatnym ma za zadanie zwiększyć wartość dodaną jednostki, w której pracuje. Jednak zakres audytu w sektorze publicznym jest uregulowany przepisami. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych obejmuje on m.in. niezależne badanie systemów zarządzania i kontroli w jednostce, w tym procedur kontroli finansowej, w wyniku którego kierownik jednostki uzyskuje obiektywną i niezależną ocenę adekwatności, efektywności i skuteczności tych systemów.
Niezwykle ważnym zadaniem audytora wewnętrznego, które ma na celu usprawnienie funkcjonowania jednostki, są czynności doradcze. W wyniku tych działań audytor może przedstawić zalecenia bądź opinie. Nie są one jednak wiążące dla kierownika jednostki. Aby jednak mógł zrealizować nałożone na niego zadania, musi dobrze poznać specyfikę podmiotu.
Jak twierdzi Karolina Mitraszewska, menedżer w Ernst & Young Doradztwo Biznesowe, konieczne jest również skoncentrowanie się na tych obszarach działalności, które są narażone na największe ryzyko, zagrażające realizacji celów danej firmy. Jakie są to obszary, zależy już od jej strategii i specyfiki branży.
dalszy ciąg artykułu na stronach [ Gazety Prawnej ]