Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych
■ Z początkiem 2006 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy podatkowe mające szczególne znacznie dla przedsiębiorców. Które z tych regulacji mogą mieć największy wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej?
– Do najistotniejszych należy zaliczyć przepisy zawarte w nowym dziale IIa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Regulacje te dotyczą porozumień w sprawie ustalania cen transakcyjnych między firmami powiązanymi. Jest to rozwiązanie nieznane dotychczas polskiemu prawu podatkowemu. Celem porozumień cenowych jest uniknięcie ewentualnych sporów podatników z administracją skarbową dotyczących stosowania cen transferowych między przedsiębiorstwami powiązanymi ze sobą np. kapitałowo, gospodarczo czy personalnie. Chodzi o to, że za pomocą ustalanych przez siebie cen różniących się od rynkowych firmy powiązane mogą obniżać uzyskiwane dochody podlegające opodatkowaniu. Mogą więc – mówiąc potocznie – przerzucać między sobą koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Zarazem jednak przepisy podatkowe pozwalają na kwestionowanie cen stosowanych między podmiotami powiązanymi, co wiąże się z wysokim ryzykiem dla podatników.
Nowe przepisy są bardzo źle napisane. W wielu przypadkach trudno je nawet zrozumieć.
■ Czy oznacza to, że administracja skarbowa szczególną uwagę zwraca właśnie na transakcje zawierane między przedsiębiorstwami powiązanymi?
– Tak. W konsekwencji firmy powiązane – nawet jeśli nie starają się wykorzystywać istniejących między nimi współzależności dla unikania opodatkowania – są bardzo uważnie sprawdzane przez fiskusa. W efekcie często dochodzi na tym tle do sporów między podatnikami a administracją skarbową. Aby więc zmniejszyć ryzyko zakwestionowania cen transakcyjnych, firmy powiązane będą mogły od początku 2006 roku zawierać porozumienia z władzami podatkowymi w sprawie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych. (…)
Dalsza część artukułu: >>Gazeta Prawna<<