poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe o fin. publ. NIP dla urzędu gminy czy jednostki samorządowej

NIP dla urzędu gminy czy jednostki samorządowej

W trakcie wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 – 2013 pojawiły się wątpliwości, jaki numer NIP należy podawać we wniosku o dofinansowanie


Wątpliwości te zgłaszały gminy z tego regionu, które do tej pory w księgowości stosowały NIP urzędu gminy, a nie jednostki samorządu terytorialnego. Urząd Marszałkowski w Toruniu każe jednak wystąpić o nadanie numeru jednostce samorządowej.


Problem numeru NIP pojawiał się już w przeszłości. Samorządy terytorialne posługują się bowiem albo numerem jednostki jako osoby prawnej, albo numerem urzędu samorządowego. Są gminy, które mają obydwa numery.


Poszczególne urzędy marszałkowskie w procedurach wdrażania funduszy unijnych nie wiązały przyznawania środków z przyjmowaniem któregoś z rozwiązań, chociaż oba były możliwe.


Dwa warianty


W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, jak oświadczył Tomasz Sanecki, dyrektor Departamentu Funduszy Unijnych, przyjmuje się oba warianty i nie wymaga ujednolicenia.


– Podobne stanowisko przyjęło Ministerstwo Finansów, dlatego zaskakuje nas w tej sprawie stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu – oświadczył Marek Wójcik, doradca wicepremiera Grzegorza Schetyny.


Sprawa jest poważna, ponieważ dla beneficjenta samorządowego oznacza to konieczność podejmowania wielu dodatkowych czynności proceduralnych, takich jak np. prowadzenie dodatkowej księgowości, zmiana numeru NIP w jednostkach organizacyjnych. Powstają też wątpliwości przy organizowaniu przetargów.


„Rzeczpospolita” zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z prośbą o wyjaśnienie przyjętego przezeń stanowiska. Z pisma Departamentu Polityki Regionalnej wynika, iż „kluczowym problemem w ubieganiu się o środki z przedmiotowego programu operacyjnego jest to, czy ma się o nie ubiegać gmina/powiat/województwo czy odpowiednie urzędy gmin/powiatu/marszałkowskie, a w konsekwencji czy we wniosku o dofinansowanie należy podać NIP jednostki samorządowej czy urzędu obsługującego daną samorządową osobę prawną”. A co w sytuacji, gdy jedno z nich ma już NIP? Czy należy wówczas wystąpić o drugi NIP?


Jaka księgowość


Urząd Marszałkowski powołuje się na art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług mówiący, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą.


Z ust. 6 tej ustawy wynika jednak, iż organy władzy publicznej oraz ich urzędy mogą występować w dwojakim charakterze: jako podmioty niebędące podatnikami VAT, gdy wykonują zadania publiczno-prawne, i jako podatnicy VAT, gdy wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.


Sprawę komplikuje rozporządzenie ministra finansów z 28 lipca 2006 r., z którego wynika, iż urzędy nie mają możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dla samorządowych osób prawnych oraz ich urzędów.


Kto jest podatnikiem


Wynikałoby z tego, iż to urząd powinien być posiadaczem NIP. Jak jednak przyjął Urząd Marszałkowski w Toruniu, czynności cywilnoprawne wykonuje jednostka samorządowa i wówczas podlega opodatkowaniu VAT. „Urząd działa jedynie w imieniu i na rzecz jednostki samorządowej i jako taki nie spełnia przesłanki samodzielności” – dowiadujemy się z pisma. Kujawsko-pomorski urząd powołuje się też na orzeczenie WSA w Łodzi z 23 października 2007 r., które jednoznacznie wskazało jako podatnika VAT jednostkę samorządu terytorialnego.


Dlatego też kujawsko-pomorski urząd postawił swoim beneficjentom warunek podania NIP przez jednostkę samorządową. Nic dziwnego, iż wśród samorządowców tego regionu zawrzało, ponieważ nagle może się okazać, iż kilkaset faktur należy wyrzucić do śmieci. (…)


Dalsza część artykułu na stronach >>www.rp.pl<<

Poprzedni artykułTrzeba utworzyć komitet audytu
Następny artykułAudytor Wewnętrzny
PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

1 KOMENTARZ

  1. Namawiam Urząd w Toruniu do lektury artykułu 5 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników:

    (…)zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków(…)

    Namawiam również to wzięcia do ręki decyzji o nadaniu nru NIP urzędowi i decyzji o nadaniu nr NIP Jednostce samorządu jako osoby prawnej. ZOBACZYCIE WÓWCZAS NA OWYCH DECYZJACH,ŻE PODANE SA TAM ADRESY….ZRÓBCIE SOBIE WYCIECZKĘPOD ADRESY ZAMIESZCZONE NA DECYZJACH WS.NIP-ów, rozejrzyjcie się…a zobaczycie URZĄD a nie JST jako osobę prawną.

    Jeśli natomiast do Vatu macie NIPosoby prawnej a do dochodowego NIP urzędu to wpadliści w KKS za podwójny NIP i w ustawę o rachunkowości,gdyż nie można w księgach podatnika ujmować jego rozrachunków w jednej księdze z dwoma NIP-ami….sankacja za to to 2 lata…

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze