Rozmowa z Panią Maria Zacharczuk-Kakietek (Prezes IIA Polska)
Nowe międzynarodowe standardy kształcenia audytorów będą gotowe do 2008 roku. Certyfikat audytora można jednak zdobyć już teraz. Może stanowić to opłacalną inwestycję dla wielu audytorów.
Dalsza część artykułu na stronach >>Gazety Prawnej<<
Warto też wrócić do artykułu >>Certyfikat dla najzdolniejszych<<
Wracamy więc do tematu CGAP! Jakieś szkolenia? Materiały? Ktoś coś wie? Na stronach IIA -niewiele na ten temat- poza terminami egzaminu i opłatami („jeszcze” tylko 225$ – ciekawe do kiedy?), ale spodziewam się,że strona zaraz zakwitnie ofertami firm szkoleniowych typu E&Y……….
Znacie jakiś dobry bank, który sfinansuje kolejne koszty biednych niedoszkolonych audytorów? Bo na pracodawców chyba nie wszyscy możemy liczyć!
Jesli nie wiadomo o co chodzi…………
Sorki, ale dzisiaj moge pisać tylko w czarnych kolorach!
Dla mnie już wszystko jasne
Pani Prezes IIA = NIK stąd jej stanowisko jako audytora wewnętrznego reprezentujacego interesy wszystkich audytorów wewnętrznych jsfp jest bardziej zgodne z projektami rządowymi niż oczekiwaniami i zdaniem nas audytorów ze zdanym egzaminem MF
A my myśleliśmy że ktoś nas będzie reprezentował z naszymi poglądami, eh szkoda gadać
Audytoriusz
Do CAGP przygotowuje odpłatnie Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Warszawie. Niektórzy wiedzieli wcześniej o zmianach i już tam się szkolą.
Dla mnie już wszystko jasne
Pani Prezes IIA = NIK, stąd jej stanowisko jako audytora wewnętrznego reprezentującego interesy wszystkich audytorów wewnętrznych jsfp jest bardziej zgodne z projektem rządawym niż oczekiwaniami i zdaniem nas audytorów ze zdanym egzaminem MF
A my myśleliśmy, że ktoś nas będzie reprezentował z naszymi poglądami, eh szkoda gadać
Audytoriusz
W ten sposób Państwo pozbawiło się dochodów z opłat egzaminacyjnych przenosząc niezłe dochody w ręce IIA. Bardzo racjonalnie. Ktoś musiał nieźle lobbować w tym temacie.
Weszłam przed chwilą na stronę GP i przeraziłam się. Mam nadzieję, że osoby komentujące wygląd Pani Kakietek nie są „od nas”.
Dziwna sprawa z tym artykułem! Przypomina trochę sytuację, kiedy do sklepu przychodzi jeden klient i pyta się o „zielone pieczarki” po chwili przychodzi drugi i też się o nie pyta, a na koniec przyjeżdża dostawca i oferuje „zielone pieczarki”. Ci klienci to oczywiście nasza sprawna siła ustawodawcza, a dostawca…… no właśnie. Przy okazji tak sobie kombinuję. Może Kancelaria Sejmu zamiast myśleć jak tu wypłacić pieniądze za tzw. weksle Samoobrony pomyślałaby o audytorach wewnętrznych, których uchwalona przez ten sejm ustawa zmusiła do zdawania egzaminu organizowanego przez MF (2200 osób), ponieważ tylko po jego zdaniu mogli podjąć pracę w audycie i zasponsorowała tym osobom egzamin CIA i CGAP. Stawiam dolary przeciw orzechom, że 80% tych ludzi zda te egzaminy! Pozdrawiam IIA, SAW itp.
—
kikcloud
Dobre , chociaz na koniec dnia dzisiaj się rozweseliłam!!! Masz całkowitą rację z tymi egzaminami.
ABSOLUTNA RACJA!!!
JA STAWIAM POLSKą KASZANKę PRZECIW SZYSTKIM UNIJNYM PSEUDOWęDLINOM , żE 99,% AUDYTORóW
Z CERTYFIKATEM MF ZDA EGZAMIN NA CIA, CGAP, NASA,
MI5, GRU ITD!!!
A TAK SERIO TO ZDAWALNOść EGAZMINU CIA W POLSCE
JEST śREDNIO OK.55% , A JAK SOBIE PRZYPOMINAM EGAZMINY NA CERTYFIKAT MF TO ZDAWALNOść BYłA
NA POZIOMIE 10-12%
NIE MA SIę CZEGO BAć KUPą MOśCI PANOWIE NA CIA, CGAP itp. bajery – nasi potrafią!!!
Pani prezes pisze o CGAP: Egzamin przeprowadza Instytut Audytorów Wewnętrznych, a u nas IIA Polska. W tym roku po raz pierwszy będzie możliwość zdania go w języku polskim. Osoby, które uzyskają pozytywny wynik egzaminu otrzymają tytuł certyfikowanego profesjonalnego audytora sektora rządowego (CGAP), który jest uznawany na całym świecie. Egzamin jest równoznaczny z IV egzaminem Certified Internal Auditor (CIA) . Jeżeli więc kandydaci zdadzą dodatkowo trzy pierwsze egzaminy CIA otrzymają również międzynarodowy certyfikat audytora wewnętrznego.
Nie rozumiem, jak to kwalifikacje, które stanowią tylko 1/4 kwalifikacji CIA mogą uprawnić osobę pracy jako audytor jsfp? Przecież 1/4 egzaminu to tyle co nic w porównaniu z wymogami MF. Jednal Pani prezez IIA Polska jakoś to przeoczyła promując kwalifikacje IIA a niszcząc kwalifikacje MF.
Przyglądnijmy się bliżej działalności pani prezs IIA Polska: kto najlepiej wychodzi na obecnych zmianach. Właśnie ona, bo nie ma kwalifikacji MF i promuje swoje, co jest z korzyścia dla IIA i IIA Polska (opłaty za egzaminy, materiały, członkostwo w IIA Polska, itd.) oraz dla Ernst & Young, który po układach z panią prezes mają wylączność na szkolenia na CIA i na CGAP.
Jeśli tu chodzi o politykę, to tylko politykę pani prezes! Co Wy na to?
hmmm, a może najpierw należy sprawdzić czy ktoś ma zdany egzanim przed wysoką komisją MF czy nie?
nie twierdzę, że to jest najlepsze wyjście z pożegnaniem się z egzaminem MF, ale nie można pisać nieprawdy z powodu zaniechania organizowania egzaminów przez MF
reasumując : Pani Prezes MA takowe zaświadczenie
Na tym wszystkim wygrywa pani prezes IIA Polska, IIA i Ernst & Young!
Hej kochani audytorzy !!! Czy nie widzicie, że ciągle ktoś nas chce robić w konia ??? To w końcu, ile tych egzaminów należałoby zdać, aby być aw ??? Ile jeszcze należy stracić kasy (a zasilić konta innych), aby każdego „mądrego” zadowolić ??? OK, zdam każdy egzamin, bo wszystko jest dla ludzi, ale niech za tym idzie konkretna kasa, a nie marne 2 patole. W przeciwnym wypadku wypinam się na wszystko i szukam sobie innej, ale konkretnej roboty za konkretne pieniądze i wiem, że ją znajdę.
Pytanie do admina: kto „wsadził” niektóre z naszych tu wypowiedzi na strony GP jako komentarz do artykułu?
Nie mam pojecia, mam nadzieje, ze autorami tych wypowiedzi i komentrzy w GP sa te same osoby, chociaz w obecnych czasach to wszystko jest mozliwe i niewiele rzeczy jest wstanie mnie zdziwic.
Admin
Niestety muszę z przykrością stwierdzić, iz ktoś pod moim nickiem przekopiował moja wypowiedź -bez mojej zgody!
Nie twierdzę że wycofuję się ze swoich racji , ale elementarna przyzwoitość wymaga zapytania,czy mam ochote wypowiadac sie na forum GP!
Stanowisko Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej – PIKW w sprawie autopoprawki do Ustawy o Finansach Publicznych.
Audyt wewnętrzny w JSFP jest konieczny i powinien dalej funkcjonować tam gdzie jego działalność jest uzasadniona. Nie polecamy ograniczenia jego zakresu. Jednak, w naszej opinii, obecny system potrzebuje zmian, aby audyt w JSFP był bardziej profesjonalny, efektowny i spełniający główne wymogi dotyczące monitorowania użytkowania funduszy w programach UE.
Przede wszystkim cały proces egzaminacyjny był skompromitowany od samego początku i w naszej opinii jego dalsze utrzymywanie w dotychczasowej formie jest nieuzasadnione. Należy jednak uznać wysiłek dotychczasowych absolwentów i pozwolić im zachować obecne kwalifikacje i stanowiska.
Popieramy rozszerzenie dostępu do kwalifikacji audytora wewnętrznego dla zawodów spokrewnionych – ale na pewnych zasadach. Do listy takich zawodów należy koniecznie dodać „Certified Fraud Examiner” – CFE (Biegłego ds. zapobiegania i wykrywania oszustw gospodarczych), który jest czymś więcej aniżeli zwykłym audytorem. Należy skreślić CGAP z listy uznanych kwalifikacji, gdyż te kwalifikacje są na zbyt niskim poziomie (= ¼ egzaminu na CIA) .
Popieramy wprowadzenie kwalifikacji krajowych, które pozwalałyby audytorom JSFP znalezienie zatrudnienia w innych sektorach gospodarki (i vice versa). PIKW prowadzi szkolenia na takie kwalifikacje zawodowe od 8 lat, ma kilka tysięcy absolwentów na Krajowej Liście Profesjonalnych Audytorów Wewnętrznych, a już od kwietnia 2001 roku realizuje także program Ustawicznego Profesjonalnego Dokształcania w zawodzie audytora wewnętrznego/kontrolera dla swoich absolwentów.
Większość tych kwalifikacji jest zdobywana na studiach podyplomowych z KW i AW, które PIKW prowadzi w współpracy z kilkunastoma uczelniami w całej Polsce. Są to więc studia prowadzone na uznanych wyższych szkołach, których absolwenci jednocześnie otrzymują certyfikaty Ministerstwa Edukacji. PIKW także prowadzi osobne studia zawodowe dla Audytorów I i II stopnia (bazownych na kwalifikacjach PIIA i MIIA jednostki: IIA-UK & Ireland).
W naszej opinii, kwalifikacje zagraniczne nie są konieczne, gdyż 90% naszych audytorów będą pracować wyłącznie w Polsce. Kwalifikacji zagranicznych dla audytorów jest wiele i zwracamy uwagę na fakt, że w Wielkie Brytanii I Irlandii CIA nie jest promowany przez IIA UK & Ireland, tylko ich własne dwustopniowe kwalifikacje PIIA i MIIA, które trzeba zdać na egzaminach pisemnych, a nie na testowych (jak w przypadku CIA).
Uważamy, że przeniesienie kontroli nad audytem wewnętrznym do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej może być krokiem w bardziej skutecznej kontroli użytkowania funduszy w programach UE.
Audyt ma być efektowny?
Eddie – daj, proszę, spokój z tą propagandą.
Czy to etyczne, żeby członek Rady AFCE Polska i władz PIKW deprecjonował inne instytucje?
A ze znanymi i uznanymi uczelniami też ostrożnie – ile z nich znajduje się w czołówce rankingów? A o przejściach z Akademią Polonijną już nie wspomnę.
pozdrawiam
audytor wewnętrzny w jsfp
członek zwyczajny IIA Polska
absolwent studiów podyplomowych PIKW
certfikat MF