czwartek, 20 czerwca, 2024

Nowelizacje ustaw są ukrywane

• Pracodawcy nie mogą pomijać informacji o układzie zbiorowym pracy
• Będzie obowiązek aktualizacji administracyjnych tytułów wykonawczych
• Polska wódka może być produkowana tylko z ziemniaków i zboża


Jutro wchodzi w życie ustawa z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Nowelizacja zmienia 15 ustaw.


Ustawodawca nie pierwszy raz posłużył się techniką zmiany wielu aktów prawnych jedną ustawą. Tak zwane ustawy czyszczące czy dostosowujące zaczęły pojawiać się przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w związku z dostosowaniem naszego prawa do prawa wspólnotowego.


Wówczas praktycy, na co dzień stosujący prawo, uważnie śledzili każdą ustawę, w której tytule pojawiało się określenie „oraz o zmianie innych ustaw”.


W niektórych znowelizowanych 23 czerwca ustawach zmiany są tylko techniczne. Część aktów prawnych zmienia się jednak merytorycznie, a zmiany te są istotne. Zebranie w jednym akcie prawnym nowelizacji wielu ustaw może spowodować, że niektóre z nich umkną uwadze prawników. Stąd pomysł wszechstronnego przedstawienia zmian wprowadzonych ustawą.


Kodeks pracy


Zmienią się przepisy kodeksu pracy w zakresie informowania pracowników o warunkach zatrudnienia. W umowie o pracę – która nadal ma mieć formę pisemną – pracodawca będzie musiał zamieścić informację o tym, kto jest stroną takiej umowy. Dotychczas kodeks pracy tego nie wymagał. Wskazywał jednak, że pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi informować go (nie później niż w ciągu 7 dni od zawarcia z nim umowy o pracę) w przekazanej mu informacji o warunkach zatrudnienia. (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze