czwartek, 22 lutego, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Oceny sytuacji ekonomicznej miasta dokonana przez zespół audytu wewnętrznego

Oceny sytuacji ekonomicznej miasta dokonana przez zespół audytu wewnętrznego

Na zlecenie prezydenta Krakowa powstał kolejny dokument oceniający stan miejskich finansów. Pracownicy magistratu prognozują, że nie wyjdziemy z długów, jeśli nie poprawimy zarządzania miastem.


Oceny sytuacji ekonomicznej miasta dokonał zespół audytu wewnętrznego, czyli urzędnicy miasta odpowiedzialni za kontrolę finansów. Aby poznać zagrożenia, sprawdzić wiarygodność założeń finansowych i upewnić się, że dobrze planuje wydatki, każdy prezydent może zlecić swoim podwładnym wykonanie tego rodzaju oceny. Prezydent Jacek Majchrowski zlecił wykonanie takiego dokumentu w końcu listopada tego roku.


Choć magistrat ocenia w nim sam siebie, zawarte tam prognozy są wiarygodne. Poprzednia kontrola z początku 2010 r. przewidywała, że miastu zabraknie na spłatę rachunków ok. 50 mln zł – urzędnicy zespołu audytu pomylili się wtedy tylko o kilka milionów. W grudniu 2010 r. okazało się, że brakuje 43 mln zł – nie trafili z oceną dlatego, że prezydent zaczął wcześniej oszczędzać.


Teraz zespół skontrolował prognozy finansowe miasta na najbliższe trzy lata. Zdaniem pracowników magistratu są nierealne – Kraków zakłada ich zdaniem zbyt optymistycznie wysokość kwot, którymi będzie dysponował na inwestycje. W sumie w ciągu trzech lat – zdaniem urzędników – zabraknie nam 325 mln zł, by zrealizować wszystkie zaplanowane zadania. Wszystko dlatego, że dochody zostaną pochłonięte przez bieżące wydatki na utrzymanie urzędów, instytucji kultury, szkół i przedszkoli, służbę zdrowia itd. Tylko w najbliższym roku możemy wydać na to o 70 mln zł za dużo, by wystarczyło na resztę planów. Z dokumentu wynika, że jeśli prezydent niczego nie zmieni w zarządzaniu miastem, w 2013 r. na spłatę rachunków zabraknie 120 mln zł. W 2014 r. przekroczymy zaś wszystkie dopuszczalne współczynniki zadłużenia – to z kolei oznaczałoby katastrofę finansową: zakaz zaciągania nowych kredytów, a tym samym drastyczne oszczędności, brak nawet najdrobniejszych inwestycji, również grupowe zwolnienia w magistracie.


Zdaniem miejskich kontrolerów w nadchodzącym roku nie unikniemy problemów z brakiem pieniędzy na spłatę zobowiązań (w maju tego roku zabrakło na pensje dla części nauczycieli, do tej pory nie wypłacono becikowego niektórym rodzicom). Możemy jedynie próbować łagodzić skutki braku gotówki na kontach miejskich i renegocjować umowy, by odsunąć terminy płatności.


Dalsza część artykułu: >>www.krakow.gazeta.pl<<

Poprzedni artykułWesołych Świąt
Następny artykułOcena kontroli zarządczej w Polsce
PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze