czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona główna Artykuły (anty)Defraudacje Operacja CBA. Zatrzymany były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Operacja CBA. Zatrzymany były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Były prezes Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, znany biznesmen i prezes Aeroklubu Polskiego zostali dziś o świcie zatrzymani przez agentów CBA – dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze portalu tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń korupcji przy udzielaniu grantów przez NCBiR.

Fakt, że doszło do zatrzymań, udało nam się potwierdzić wśród osób związanych z prowadzonym postępowaniem. Oficjalnie jednak odmówiono nam wypowiedzi, tłumacząc to „początkowym stanem śledztwa”.

Sama akcja służby antykorupcyjnej zaczęła się dziś tuż po godzinie 6 rano. W tym samym momencie agenci pojawili się w trzech domach:

  • profesora Krzysztofa K., który od 2011 do początku 2016 roku kierował Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ciekawostką jest fakt, że pełnił on również funkcję wiceministra edukacji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości w 2006 r.
  • znanego biznesmena Krzysztofa K., który ma udziały w kilkunastu spółkach.
  • prezesa Aeroklub Polska Włodzimierza S.

Cała trójka została zatrzymana na polecenie prokuratorów z pionu przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. Nie zapadły jeszcze decyzje, czy wobec tych trzech mężczyzn zostaną skierowane wnioski o tymczasowe aresztowanie. Wiemy również, że w związku z tą sprawą trwają nadal przeszukania w ponad 20 firmach i instytucjach na terenie całego kraju. Agenci CBA są m.in w centrali Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, spółkach powiązanych z Krzysztofem K. a także w hotelu w Arłamowie, w którym jeszcze niedawno do Mistrzostw Europy przygotowywali się piłkarze reprezentacji Polski.

– Zarzuty dotyczą przestępstw korupcyjnych. Więcej szczegółów podamy najwcześniej środę – mówi nam jeden z prokuratorów. Profesor Krzysztof K. przez pięć ostatnich lat kierował Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które przyznaje dotacje dla firm inwestujących w rozwój. Chodzi o przedsięwzięcia łączące świat nauki i biznesu. W tym czasie centrum rozdysponowało około 10 miliardów zł.

Źródło: >> TVN24 <<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze