poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona główna MF / NIK / UE Informacje z NIK Pierwszy rok audytu NIK w Radzie Europy

Pierwszy rok audytu NIK w Radzie Europy

Zakończył się pierwszy rok audytu przeprowadzanego przez Najwyższą Izbę Kontroli w Radzie Europy. Eksperci NIK ocenili sprawozdanie finansowe organizacji oraz realizowane przez nią projekty. Rada Europy to instytucja o kluczowej roli w walce o prawa człowieka i demokrację.

NIK pozytywnie oceniła sprawozdanie finansowe dotyczące działalności Rady Europy i realizowanych przez nią projektów. Kontrolerzy zarekomendowali jednak Radzie szereg rozwiązań i usprawnień. Chodzi m.in. o takie dziedziny jak: zarządzanie ryzykiem, księgowość, obrót środkami budżetowymi czy wsparcie informatyczne. Polscy inspektorzy pozytywnie i bez uwag ocenili pakiet pomocowy dla Ukrainy, którego realizację Rada rozpoczęła w marcu 2015 roku. W opinii audytorów zarówno jego finansowanie, jaki i wszelkie towarzyszące mu działania pozostają bez zarzutu.

NIK będzie kontynuować audyt dla Rady Europy przez kolejne cztery lata. Inspektorzy Izby już sprawdzają realizację programu pomocowego dla Mołdawii. Polacy przygotowują się też do szerokiego audytu IT. To właśnie w tej dziedzinie kontrolerzy mieli dotychczas najwięcej uwag i zaleceń.

Audytem Rady Europy, kluczowej instytucji z punktu widzenia praw człowieka oraz demokracji, zajmuje się zespół złożony z doświadczonych kontrolerów. Oceniają nie tylko sprawozdania finansowe Rady, ale również realizację poszczególnych zadań. To prawdziwe wyzwanie, tym bardziej że w związku ze swoją działalnością Rada stworzyła skomplikowaną strukturę instytucji, agencji i biur działających w całej Europie.

 

 

 

Rada zajmuje się nie tylko ochroną praw człowieka, ale także zachowaniem dziedzictwa kulturowego, wsparciem samorządności i promocją wartości humanitarnych. Działa też na rzecz międzynarodowej współpracy w walce z przestępczością i praniem pieniędzy, zwalcza korupcję, wspiera rozwój najbardziej potrzebujących krajów, wyznacza standardy dla substancji medycznych.

Koszty audytu przeprowadzanego przez NIK pokrywa Rada Europy. Kontrolerzy posługują się międzynarodową metodologią opartą na standardach ISSAI (International Standards of Supreme Audit Institutions). Dodatkową korzyścią dla Polski jest zaangażowanie NIK w szereg projektów na rzecz krajów Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej.

 

 

Źródło: >> NIK<<

[vc_video title=”Wypowiedź wiceprezesa NIK Wojciecha Kutyły – rada europy” link=”https://vimeo.com/140199897″]

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze