Pożyczka z budżetu państwa to jedno z możliwych źródeł sfinansowania restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
O pożyczkę z budżetu państwa może ubiegać się zakład opieki zdrowotnej podlegający restrukturyzacji finansowej w rozumieniu przepisów ustawy z 15 kwietnia 2005 r. o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Zgodnie z jej przepisami, restrukturyzacją finansową mogą być objęte:
- publiczne zakłady opieki zdrowotnej w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej prowadzone w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- jednostki badawczo-rozwojowe realizujące zadania dydaktyczne i badawcze w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia zatrudniające na 1 stycznia 2001 r. powyżej 50 osób.
GSiA OSTRZEGA
Należy podkreślić, że z postępowania restrukturyzacyjnego, a tym samym z kręgu podmiotów uprawnionych do ubiegania się o pożyczkę, są wyłączone SPZOZ w likwidacji. W przypadku likwidacji zakładu nie jest możliwa bowiem realizacja podstawowego celu procesu likwidacji – poprawa sytuacji finansowo-ekonomicznej zakładu oraz świadczonych przez niego usług w przyszłości.
WAŻNE
Jeżeli wszczęto proces likwidacji zakładu, a w ocenie organu tworzącego przeprowadzenie restrukturyzacji finansowej zakładu umożliwia w przyszłości realizację jej celów, organ tworzący musi uchylić akt stanowiący o likwidacji zakładu. Jest to możliwe, pod warunkiem że rozpoczęty proces likwidacji nie spowodował jeszcze nieodwracalnych skutków. Zgodnie przepisami ustawy, restrukturyzacją finansową może być objęty jedynie zakład zatrudniający na 1 stycznia 2001 r. powyżej 50 osób.
PRZYKŁAD
Jeżeli 1 stycznia 2001 r. zakład zatrudniał 50 i mniej osób, nie może wnioskować o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Zakład, który 1 stycznia 2001 r. zatrudniał np. 60 osób, a w dniu składania wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego tylko 20 osób, może wnosić o wszczęcie tego postępowania. Należy podkreślić, że omawiany przepis stanowi o „osobach”, a nie etatach. Ponadto pożyczka może być udzielona zakładowi, który w dniu złożenia wniosku o jej przyznanie dodatkowo spełnia następujące warunki:
uzyskał postanowienie o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego
posiada projekt programu restrukturyzacyjnego pozytywnie zaopiniowany przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa – dotyczy zakładów utworzonych przez ministra, centralny organ administracji rządowej lub wojewodę
ustanowił, w dniu złożenia wniosku o pożyczkę, prawne zabezpieczenia na rzecz Skarbu Państwa na wypadek roszczeń wynikających z niewypełnienia warunków umowy o pożyczkę w postaci jednego z następujących zabezpieczeń, tzn. zabezpieczenia rzeczowego na majątku własnym, weksla in blanco lub zabezpieczenia udzielonego przez inny podmiot
złożył pisemne oświadczenie o wysokości przeciętnego rocznego zatrudnienia w zakładzie w roku 2001 oraz 2002. (…)
Dalsza część artykułu na stronie >>www.gazetasamorzadu.infor.pl<<