Zlikwidowano większość intratnych ulg i odliczeń. Z części z nich można jednak nadal korzystać. Pojawiły się też nowe ulgi: sportowa, na nianie i innowacyjna. Ostatnia przeznaczona jest tylko dla przedsiębiorców.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, podatnicy nadal będą mogli korzystać z ulg i odliczeń. Ich katalog nie jest już tak pokaźny, jak jeszcze kilka lat temu, niemniej jednak warto sprawdzić, na jakie preferencje podatkowe nadal można liczyć.
Ulga odsetkowa
Ulga odsetkowa to ostatnia ulga mieszkaniowa, z której ciągle mogą korzystać nowi podatnicy. Przepisy dające podstawę do odliczenia obowiązują w ustawie i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miały zniknąć. Pozostałe ulgi mieszkaniowe to już przeszłość. Z odliczenia związanego z inwestowaniem we własne lokum (tzw. ulga mieszkaniowa, ulga remontowa, ulga na kasę mieszkaniową) mogą korzystać tylko ci, którzy w odpowiednim czasie poczynili wydatki (w przypadku kasy mieszkaniowej podpisali umowę), nabyli prawo do ulgi, a ich odliczenie nie znalazło pokrycia w podatku.
Ulga odsetkowa polega na tym, że podatnik może odliczyć wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytów i pożyczek zaciągniętych na określone inwestycje mieszkaniowe. Są to wydatki na spłatę odsetek od kredytów i pożyczek udzielonych na sfinansowanie jednej z czterech inwestycji mających na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Są to inwestycje związane z: (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<