Uznanie, że podatnikiem VAT zawsze jest urząd, to klucz do sprawnego pozyskiwania i rozliczania unijnych środków.
Fundusze Strukturalne UE, tak jak wcześniej środki pochodzące z programów przedakcesyjnych, są kuszącą ofertą finansowego wsparcia dla polskich samorządów. Nie są to jednak pieniądze łatwe… i nie chodzi tu tylko o problemy formalne czy proceduralne. Czasami trudności pojawiają się z dość nieoczekiwanej strony. Kluczowym problemem w staraniu się o środki z wielu Programów Operacyjnych jest bowiem to, czy ma ubiegać się o nie gmina czy urząd gminy oraz, co jest tego konsekwencją, czy VAT jest kosztem kwalifikowanym, czy nie.
Początek problemów
Problem najbardziej dotknął samorządy starające się o wsparcie finansowe w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”. W tym programie beneficjentem uprawnionym do składania wniosku są samorządy gminne. We wniosku o pomoc finansową należało wpisać NIP gminy, a VAT kwalifikowano jedynie w przypadku uzyskania zaświadczenia z urzędu skarbowego, że gmina nie jest płatnikiem VAT.
Niejednoznaczne interpretacje
Interpretacje organów podatkowych na ten temat są niejednoznaczne, niekonsekwentne, a czasami nielogiczne i nie uwzględniają specyfiki sytuacji. Problem na szerszą skalę rozpoczął się od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu z 23 stycznia 2003 r. (sygn. akt I SA/Wr 183/01), w którym kategorycznie wyrażono stanowisko, że tylko gmina (jako osoba prawna) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nie może nim być urząd gminy, będący tylko aparatem pomocniczym jednostki i jej organów. (…)
Dalsza część artykułu na stronie >>www.gazetasamorzadu.infor.pl<<