środa, 19 czerwca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Pomóż rządowi rządzić - WAŻNE

Pomóż rządowi rządzić – WAŻNE

Puls Biznesu z dnia 2010-09-22


Firma konsultingowa pomoże premierowi w usprawnieniu współpracy ministerstw.


Rząd ma problemy są z przepływem informacji między resortami i urzędami, co utrudnia mu zarządzanie. Dlatego kancelaria premiera ogłosiła przetarg na audyt w administracji i zaproponowanie koniecznych zmian. Zwycięzca zarobi 3 mln zł. Zainteresowane firmy konsultingowe mogą składać oferty do 18 października.


Beata Żmijewska, radca szefa kancelarii premiera, poinformowała nas, że audytorzy przyjrzą się wszystkim resortom, a także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędowi Komunikacji Elektronicznej i GUS. Łącznie 45 instytucji rządowych.


Sprawdzany będzie przepływ informacji formalnej i nieformalnej, jak są podejmowane kluczowe decyzje oraz kto jest za nie odpowiedzialny. Pod lupę kontrolerów trafią więc wszyscy ministrowie, wiceministrowie, dyrektorzy departamentów i naczelnicy wydziałów oraz ich zastępcy. To tysiące wysokich urzędników.


– Podstawowym wyzwaniem jest poprawa jakości planowania, efektywności i skuteczności działania – podkreśla Beata Żmijewska. Eksperci uważają, że lepiej późno niż wcale.


– Ucywilizowanie biurokracji rządowej obiecywał już premier Rakowski. Minęła epoka, a zmian nie widać. Problemy biurokratyczne powodują, że rząd jest zakładnikiem urzędników. Administracja to feudalne księstwa a urzędnicy robią co chcą – mówi Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.


Jako koronny przykład problemów z kierowaniem administracją wskazuje porażkę „jednego okienka”. Jego zdaniem, reformę wymusza także Unia.


– UE domaga się od rządu wielu informacji, ale ich nie uzyskuje, bo z powodu bałaganu w administracji rząd ich po prostu nie posiada. Został wiec zmuszony do posprzątania – mówi Andrzej Sadowski.


Adam Ambrozik, ekspert Pracodawców RP, widzi też inny cel zlecenia.


– Uważam, że ten projekt powiązany jest także z planami redukcji o 10 proc. zatrudnienia w administracji. Dzięki audytowi kancelaria premiera dowie się, gdzie są przerosty zatrudnienia, mnożenie etatów i niepotrzebnych procedur – mówi Adam Ambrozik.


Tutaj znajdziesz Treść ogłoszenia o przetargu


Czytaj dalej : www.pb.pl

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

1 KOMENTARZ

  1. 3 mln w kosmos – która firma będzie w stanie zrobić taki audyt?

    Upss, sorki, no przecież tyle udanych projektów: wartościowanie, prezydencja, kontrola zarządcza, plany działalności …

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze