W Stowarzyszeniu Księgowych trwają prace nad kodeksem etyki i profesjonalizmu. Ma on uregulować kwestie etyczne i normy wykonywania zawodu. Na kodeks ten czekają księgowi.
Księgowi i dyrektorzy finansowi uważają, że istnieje potrzeba tworzenia kodeksu etyki.
– W przypadku księgowych, mówi się o kodeksie etyki i profesjonalizmu, a nie jedynie etyki. Profesjonalizm w wykonywaniu tego zawodu jest bardzo istotny, a w moim przekonaniu obecne uregulowania są niewystarczające – powiedział Gazecie Prawnej Radosław Osmólski, prezes FPA Group.
O potrzebie sporządzenia kodeksu etyki przekonani są również inni eksperci. Podkreślają, że dzięki kodeksowi księgowi nie tylko mają wiedzę, jak powinni postępować, ale wzrasta też prestiż zawodu.
Brak przygotowania…
Do przestrzegania określonych norm skłania też restrykcyjne prawo.
– Myślę, że jest to jeden z bardziej etycznych zawodów, jakie istnieją w Polsce. Ilość zagrożeń i sankcji, jakie mogą spotkać księgowych, jest bardzo duża, od grzywny i mandatów aż do kary pozbawienia wolności i poważnych sankcji finansowych. Kary te określa zarówno ustawa o rachunkowości, jak i kodeks karny skarbowy – powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Dac, księgowy. Zdarzają się jednak głosy przeciwne, mówiące o wielu błędach i nieprzestrzeganiu etyki zawodowej.
– Istnieje potrzeba szerokiego ujęcia etyki księgowych w kodeksie, ponieważ wiele osób albo nie jest przygotowywana do wykonywania tego zawodu, albo nie kieruje się normami jego wykonywania. Jest również grupa osób, które oszukują, narażając firmy na straty i sankcje – uważa Joanna Gawrońska, dyrektor finansowy Elzam-Zamech, laureatka VII edycji konkursu Księgowy Roku. Zwraca ona uwagę, że w przypadku zawodów zaufania publicznego, a do takich należy zawód księgowego, wiedza i jakość wykonywanej pracy to dwie podstawowe kwestie. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<