poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Potrzeba etyki i norm wykonywania zawodu (SKwP)

Potrzeba etyki i norm wykonywania zawodu (SKwP)

W Stowarzyszeniu Księgowych trwają prace nad kodeksem etyki i profesjonalizmu. Ma on uregulować kwestie etyczne i normy wykonywania zawodu. Na kodeks ten czekają księgowi.
Księgowi i dyrektorzy finansowi uważają, że istnieje potrzeba tworzenia kodeksu etyki.


– W przypadku księgowych, mówi się o kodeksie etyki i profesjonalizmu, a nie jedynie etyki. Profesjonalizm w wykonywaniu tego zawodu jest bardzo istotny, a w moim przekonaniu obecne uregulowania są niewystarczające – powiedział Gazecie Prawnej Radosław Osmólski, prezes FPA Group.


O potrzebie sporządzenia kodeksu etyki przekonani są również inni eksperci. Podkreślają, że dzięki kodeksowi księgowi nie tylko mają wiedzę, jak powinni postępować, ale wzrasta też prestiż zawodu.


Brak przygotowania…


Do przestrzegania określonych norm skłania też restrykcyjne prawo.


– Myślę, że jest to jeden z bardziej etycznych zawodów, jakie istnieją w Polsce. Ilość zagrożeń i sankcji, jakie mogą spotkać księgowych, jest bardzo duża, od grzywny i mandatów aż do kary pozbawienia wolności i poważnych sankcji finansowych. Kary te określa zarówno ustawa o rachunkowości, jak i kodeks karny skarbowy – powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Dac, księgowy. Zdarzają się jednak głosy przeciwne, mówiące o wielu błędach i nieprzestrzeganiu etyki zawodowej.


– Istnieje potrzeba szerokiego ujęcia etyki księgowych w kodeksie, ponieważ wiele osób albo nie jest przygotowywana do wykonywania tego zawodu, albo nie kieruje się normami jego wykonywania. Jest również grupa osób, które oszukują, narażając firmy na straty i sankcje – uważa Joanna Gawrońska, dyrektor finansowy Elzam-Zamech, laureatka VII edycji konkursu Księgowy Roku. Zwraca ona uwagę, że w przypadku zawodów zaufania publicznego, a do takich należy zawód księgowego, wiedza i jakość wykonywanej pracy to dwie podstawowe kwestie. (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze