Kandydat na syndyka musi wykazać się nie tylko znajomością prawa gospodarczego, finansów, ale także odpowiednim doświadczeniem. Od sędziego prowadzącego postępowanie upadłościowe i nadzorującego pracę syndyka – poza podstawową wiedzą proceduralną – nie wymaga się żadnej wiedzy specjalistycznej ani doświadczenia.
Postępowanie upadłościowe prowadzi sędzia, określany jako sędzia-komisarz, wyznaczony przez sąd, który ogłosił upadłość. W doktrynie spotyka się stanowisko, że sędzia komisarz nie powinien pochodzić ze składu orzekającego o ogłoszeniu upadłości, oznaczałoby to bowiem, że sam siebie wyznacza jako sędziego komisarza. Dla takiego stanowiska w tej kwestii brak jest racjonalnego uzasadnienia. Trzyosobowy skład sądu (w takim składzie sąd orzeka o ogłoszeniu upadłości) decyduje o tym, że jeden z członków składu podejmuje się obowiązków sędziego komisarza, co trudno uznać za przywilej, ale raczej za dodatkowe obciążenie obowiązkami, bez dodatkowego wynagrodzenia.
Zadania sędziego
Co wiąże się z określeniem sędziego prowadzącego postępowanie upadłościowe jako komisarza? Według znaczenia językowego, komisarz to urzędnik stały lub powoływany okresowo do wypełniania specjalnych zadań. Tak określana bywała też osoba wyznaczana do zarządzania dobrami ziemskimi lub okręgiem administracyjnym, inaczej rządca lub administrator. (…)
Źródło: >>Gazeta Prawna<<