poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Prokuratura utajniona. Sprawozdanie z kontroli nie stanowi informacji publicznej?

Prokuratura utajniona. Sprawozdanie z kontroli nie stanowi informacji publicznej?

Czy wyniki wizytacji i lustracji w prokuraturach są informacją publiczną? Dla jednych tak, dla innych nie. Ostatecznie zdecyduje o tym sąd

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu uznała, że sprawozdanie z lustracji w podległych jej jednostkach nie stanowi informacji publicznej i nie zostanie ujawnione. DGP poprosił ją o udostępnianie wyników kontroli dotyczącej podejrzenia nieprawidłowości związanych z rejestrowaniem spraw w prokuraturach rejonowych w Zielonej Górze i Świebodzinie. Chodziło o podejrzenie fałszowania statystyk i wstrzymywania wpływu spraw, o których donosił DGP („W Zielonej Górze postępowania pojawiały się i znikały. W szafach”, DGP nr 9/2015). Sprawa jest badana zarówno na płaszczyźnie karnej, jak i kontroli wewnętrznej. Pod kątem karnym zawiadomienie prokuratorskiego związku zawodowego analizuje Prokuratura Rejonowa w Szczecinie. Własne czynności kontrolne przeprowadziła – jako jednostka nadrzędna – Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. Nie chce jednak ujawnić wyników.

Zarówno sprawozdanie z lustracji, jak i wizytacji przeprowadzonej w jednostce organizacyjnej prokuratury (…) mają charakter protokołu kontroli wewnętrznej i nie stanowią danych publicznych, służą natomiast wewnętrznemu usprawnieniu działalności prokuratury i wyeliminowaniu uchybień” – stwierdza w przesłanym nam piśmie Anna Woźniak z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.

Podkreśla w nim, że taki dokument nie stanowi informacji publicznej, a teza ta została ugruntowana w orzecznictwie, m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 2006 r. (sygn. II SAB/Kr 88/06).

– Dokumenty powstałe w wyniku kontroli realizacji ustawowych zadań powinny być w Biuletynie Informacji Publicznej. Wystarczy spojrzeć na art. 8 ust. 3 i art. 6 ust. 1 pkt 4 tiret drugie ustawy o dostępie do informacji publicznej. W BIP obowiązkowo musi być publikowana dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających – wskazuje Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

[quote_box_right]Dokumenty powstałe w wyniku kontroli realizacji ustawowych zadań powinny być w Biuletynie Informacji Publicznej. Wystarczy spojrzeć na art. 8 ust. 3 i art. 6 ust. 1 pkt 4 tiret drugie ustawy o dostępie do informacji publicznej. W BIP obowiązkowo musi być publikowana dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających[/quote_box_right]

Podobnie uważają sądy (II SAB/Kr 1/06 – wyrok WSA w Krakowie, II SAB/Kr 72/05 – wyrok WSA w Krakowie).

Co ciekawe, podobnych oporów co Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu nie mają inne prokuratury.

– Nie widzimy powodów, aby nie udostępniać dokumentów dotyczących czynności kontrolnych w prokuraturze, np. sprawozdań z lustracji czy wizytacji. To informacjapubliczna, która może być upubliczniana po stosownej anonimizacji, np. wybiałkowaniu informacji stanowiących tajemnicę śledztwa – zaznacza Piotr Kosmaty, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Sprawozdanie z lustracji w rejonówkach toruńskich, co do których też pojawiły się podejrzenia fałszowania statystyk, udostępniła DGP Prokuratura Okręgowa w Toruniu.

Czy zatem każda jednostka może rozstrzygać, jak chce? Zapytaliśmy o to Prokuraturę Generalną.

– Sprawozdanie z wizytacji czy też lustracji jednostki organizacyjnej prokuratury co do zasady jest informacją publiczną. O tym jednak, czy dokument taki może być udostępniony, a jeżeli tak, to czy w całości, decyduje jego treść – odpowiada Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy PG.

Anonimizacji podlegają niektóre dane osobowe, informacje objęte tajemnicą śledztwa (w przypadku kontroli spraw w toku), bankową oraz informacje ze sfery prywatności osób fizycznych (np. stosunki majątkowe i rodzinne).

– Jeśli uznamy, że wynik wizytacji czy lustracji nie jest informacją publiczną, to sens dalszego istnienia tej instytucji zaczyna budzić coraz większe wątpliwości – komentuje Jacek Skała, szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

Przypomina, że prokuratura nie jest korporacją, w której audyt jest wewnętrzną sprawą. To instytucja publiczna, której zadaniem jest strzeżenie praworządności.

– Nie znam prokuratora, którego warsztat wyprostowała wizytacja lub lustracja. Dlatego powtarzam od lat, że te formy nadzoru powinny zostać zlikwidowane, bo nadzór nad prokuratorem sprawuje sąd i (…)

Czytaj dalej w >>Gazeta Prawna<<

Poprzedni artykułAudytor Wewnętrzny
Następny artykułFinancial Fraud Controller
PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze