czwartek, 12 września, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Przygotowanie dokumentacji w audycie wewnętrznym

Przygotowanie dokumentacji w audycie wewnętrznym

Audyt wewnętrzny również w jednostkach sektora finansów publicznych wymaga odpowiedniej dokumentacji. Doktor Agnieszka Bryl,menedżer w dziale doradztwa biznesowego Ernst & Young, wyjaśnia, że powinna ona dokumentować wszystkie istotne informacje służące do poparcia wniosków z prowadzonych prac. Należy pamiętać, że w praktyce dokumentacja robocza, zarówno wytworzona przez audytorów, jak i otrzymana w trakcie audytu powinna popierać ustalenia o charakterze neutralnym i pozytywnym, jak i ustalenia wskazujące na istniejące nieprawidłowości lub słabości w systemie kontroli wewnętrznej. Z uwagi jednak na praktyczne konsekwencje dla audytorów, w przypadku gdy dokonają oni ustaleń o charakterze negatywnym (np. nieefektywność procedury kontrolnej czy też nieprzestrzeganie procedury), należy przygotować się na konieczność ich udowodnienia.(…)


Ekspert wyjaśnia, że dokumentacja robocza wytworzona przez audytorów podczas zadania audytowego podlega przeglądowi przez kierownika komórki audytu wewnętrznego lub osoby nadzorującej pracę danego audytora. Przegląd ten powinien odbywać się pod kątem istotności opracowanej dokumentacji dla celów zadania audytowego, jej prawidłowości oraz kompletności.(…)


Dokumentacja robocza
Również międzynarodowe standardy audytu wewnętrznego wymagają przygotowania dokumentacji roboczej. Katarzyna Włodarska, menedżer i wykładowca w Ernst & Young Academy of Business, wyjaśnia, że istnieją dwa podstawowe rodzaje dokumentacji: stała i bieżąca. Dokumentacja stała zawiera to wszystko, co może być wykorzystane podczas więcej niż jednego zadania, np. schemat organizacyjny, długoterminowe umowy i harmonogramy, regulaminy i instrukcje, sprawozdania finansowe z poprzednich lat itd (…)


Egzamin na audytora
Omawiane zagadnienia mogą się pojawić na egzaminach przeprowadzanych przez Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA. Jednak Angelika Rokicka- -Buczek, wykładowca w Ernst & Young Academy of Business, przyznaje, że na drugiej części egzaminu CIA pytań dotyczących dokumentacji roboczej jest niewiele. Pierwsza grupa pytań z tego obszaru dotyczy funkcji pełnionej przez dokumentację. I tu pojawiają się pytania o głównego odbiorcę dokumentacji roboczej, o jej główne cechy lub np. co świadczy o tym, że jest ona kompletna. Kolejna grupa pytań dotyczy zawartości dokumentacji. (..)


Dalsza część artykułu w papierowym wydaniu Gazety Prawnej z dnia 28 stycznia 2009 w dodatku „Tygodnik Prawa Administracyjnego”

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze