Razem z kilkoma sąsiadującymi gminami zamierzamy przystąpić do międzynarodowego zrzeszenia gmin i regionów skupiających gminy i regiony specjalizujące się w propagowaniu walorów klimatycznych i krajobrazowych obszarów górskich. Na jakich zasadach polskie gminy mogą przystępować do międzynarodowych zrzeszeń? – pytają radni kilku gmin z południowo-wschodniej Polski.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą przystępować do zrzeszeń i uczestniczyć w nich w granicach swoich zadań i kompetencji, działając zgodnie z polskim prawem wewnętrznym, polityką zagraniczną państwa i jego międzynarodowymi zobowiązaniami. Województwa przystępują do zrzeszeń zgodnie z „Priorytetami współpracy zagranicznej województwa”, uchwalonymi w trybie określonym w przepisach o samorządzie województwa.
Zgodnie z polskim prawem zrzeszenia, o których mowa, to organizacje, związki i stowarzyszenia powoływane przez społeczności lokalne co najmniej dwóch państw zgodnie z ich prawem wewnętrznym (ustawa z dnia z 15 września 2000 r. o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych – Dz.U. z 2000 r. nr 91, poz. 1009 ze zm.).
Przystąpienie do zrzeszenia nie może łączyć się z przekazaniem na jego rzecz lub na rzecz któregokolwiek ze zrzeszonych w nim członków wykonywania zadań publicznych przystępującej jednostki samorządu terytorialnego ani też nieruchomości lub majątkowych praw na dobrach niematerialnych przysługujących tej jednostce. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<