piątek, 29 marca, 2024
Strona główna Artykuły Rodzaje licencji na oprogramowanie

Rodzaje licencji na oprogramowanie

1. Free software, czyli wolne oprogramowanie- co to takiego?
Według Free Software Fundation oprogramowanie może być uznane za wolne, jeśli użytkownikowi gwarantuje się:




    1. prawo do użytkowania programu w dowolnym celu (komercyjnym lub domowym),
    2. prawo do analizowania i modyfikowania programu,
    3. prawo do kopiowania programu, zarówno w celach archiwalnych, jak i dystrybucyjnych,
    4. prawo do rozpowszechniania zmodyfikowanych lub niezmodyfikowanych wersji programu.

Nie należy mylić „Free software” z „freeware”.


2. Freeware (ang.)- oznacza w pełni funkcjonalne oprogramowanie, dostępne za darmo, czasem z możliwością dalszego rozpowszechniania. Oprogramowanie typu freeware nie może być zazwyczaj modyfikowane, gdyż jego kod źródłowy nie jest dostępny dla użytkownika, a dekompilacja wymaga zgody właściciela praw autorskich.


Należy pamiętać iż:



  1. to, że oprogramowanie jest darmowe, nie świadczy o tym, iż nie jest chronione prawami autorskimi,
  2. kopie oprogramowania mogą być wykonywane i dla celów archiwalnych, i czasem dla celów dystrybucji, jednakże dystrybucja nie może przynosić zysku
    (w szczególności oznacza to, że nie można zmodyfikować oprogramowania freeware i rozpowszechniać go w celach komercyjnych lub na licencji shareware),
  3. modyfikacja oprogramowania wymaga najczęściej zgody autora i dostępu do kodu źródłowego,
  4. tworzenie produktów opartych na tym oprogramowaniu jest najczęściej dozwolone tylko za zgodą autora

3. Shareware – oprogramowanie udostępniane bezpłatnie w celu przetestowania i umożliwienia podjęcia decyzji o ewentualnym zakupie pełnej wersji. Po upływie określonego czasu, użytkownik zobowiązany jest do podjęcia decyzji o dalszym stosowaniu i wpłaceniu odpowiedniej kwoty, bądź usunięcia programu.
Często oprogramowanie shareware udostępniane jest bezterminowo, ale z pewnymi ograniczeniami (niedostępne funkcje lub stałe komunikaty o możliwości zarejestrowania programu).
Szczególną cechą programów shareware są niskie ceny rejestracji pełnowartościowej wersji – częstokroć wielokrotnie niższe niż podobnych programów, w pełni komercyjnych.


Należy pamiętać iż:



  1. to, że oprogramowanie shareware jest udostępniane bezpłatnie, nie oznacza iż jest ono darmowe,
  2. chociaż można wykonać jedną kopię archiwalną oprogramowania, nie może ona być wykorzystywana w przypadku innym, niż uszkodzenie lub zniszczenie oryginalnego nośnika oprogramowania,
  3. nie jest dozwolone modyfikowanie oprogramowania,
  4. dekompilacja programu nie jest dozwolona bez zgody właściciela praw autorskich,
  5. tworzenie produktów opartych na tym oprogramowaniu nie jest dozwolone bez zgody właściciela praw autorskich.

4. Adware – jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawiera funkcję wyświetlającą reklamy, zwykle w postaci banerów reklamowych. Wydawca oprogramowania zarabia właśnie na tych reklamach. Zwykle jest też możliwość nabycia wersji programu bez reklam za opłatę (Sharman Networks- producenci klienta p2p oraz programu Kazaa, udostępniali kiedyś taką możliwość).
Programy na tej licencji są to najczęściej komunikatory internetowe, klienci sieci p2p oraz przeglądarki internetowe, czyli aplikacje stale lub bardzo często łączące się z internetem. Jest to wymagane ze względu na konieczność częstej wymiany banerów reklamowych.


Adware ma również swoje negatywne znaczenie – są to programy, które wyświetlają reklamy bez zgody użytkownika i najczęściej w sposób utrudniający pracę na komputerze. Takie programy najczęściej połączone są ze złośliwymi kodami (malware) w postaci modułów szpiegujących (czyli spyware), które dostarczają producentowi oprogramowania informacji o jego użytkownikach, takich jak: numer IP, z którego się łączy z Internetem; system operacyjny, którego używa; typ przeglądarki www, z której korzysta czy czasem nawet listę odwiedzanych stron www.


Należy więc stanowczo rozgraniczyć adware w sensie: licencji od adware w sensie: szkodliwego oprogramowania. Adware w znaczeniu: licencje, są to programy, które wyświetlają nam reklamy w dużo mniej inwazyjny sposób, a przy deinstalacji usuwane są także kody odpowiedzialne za prezentacje banerów. Natomiast w szkodliwe aplikacje adware utrudniają nam pracę na komputerze, a do ich usunięcia najczęściej potrzebujemy specjalistycznych programów, takich jak: Ad-aware, Spytbot Serach & Destroy, czy SpyBot Destroyer.
Najbardziej znanym w Polsce programem adware jest Gadu-Gadu. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji, reklamy internetowe da się zablokować za pomocą odpowiednio skonfigurowanych pośredników HTTP.



5. Cadware – formy licencji shareware, w których właściciele praw autorskich, w zamian za udostępnienie możliwości nieodpłatnego korzystania z oprogramowania, domagają się wysłania do nich kartki pocztowej.
Mailware – formy licencji shareware, w których właściciele praw autorskich, w zamian za udostępnienie możliwości bezpłatnego korzystania z oprogramowania, domagają się wysłania do nich maila.



6. Trial – to ograniczona czasowo lub funkcjonalnie wersja programu. Ograniczenie funkcjonalne może polegać tu na np.: możliwości stworzenia jedynie ograniczonej do kilku lub kilkunastu rekordów bazy danych, braku możliwości zapisu lub wydruku stworzonych przez siebie plików bądź prac.
Ograniczenie czasowe może przybierać tu kilka różnych form. Może ono polegać na określeniu czasu korzystania z programu(na przykład 90 dni) lub na określeniu ilości możliwych uruchomień aplikacji. Ograniczenie czasowe dotyczy możliwości korzystania z pełnej wersji programu w określonym czasie, po którym program albo przestaje działać, albo zupełnie traci swoją funkcjonalność. Dobrym przykładem mogą tu być programy antywirusowe na licencji trial (najczęściej z ograniczeniem czasowym do 90 dni), które po upływie określonego czasu wprawdzie nie przestają działać, jednak tracą możliwość aktualizacji sygnatur wirusów, co oznacza, iż z czasem stają się bezużyteczne.
Zdarzają się także kombinacje ograniczeń funkcjonalnych z czasowymi. Po zakupieniu kodu rejestracyjnego można już bez ograniczeń korzystać z oprogramowania.



7. Demo – czyli wersja demonstracyjna, najczęściej używana w odniesieniu do gier komputerowych. Gry i programy na tej licencji służą tylko ukazaniu możliwości pełnej wersji, najczęściej komercyjnej. Jeśli chodzi o aplikacje, to są one najczęściej ograniczone funkcjonalnie, natomiast jeśli chodzi o gry, użytkownik ma zwykle do dyspozycji tylko kilka jej etapów. Daje mu to możliwość oceny użyteczności oprogramowania bez dostępu do jego pełnej wersji. Licencja tego typu nie pozwala na dokonywanie zmian, ani przeróbek w oprogramowaniu.



8. Oprogramowanie Public Domain (ang. public domain licence) – jest chyba najbardziej liberalna ze wszystkich licencji. Oprogramowanie Public Domain jest własnością ogółu, a to za sprawą tego, iż autorzy zrzekają się praw do upowszechniania aplikacji na rzecz ogółu użytkowników. Jest to szczególny typ wolnego oprogramowania (free software), nie objętego klauzulą copyleft. W świetle prawa, oprogramowanie Public Domain w ogóle nie może być przedmiotem prawa autorskiego (not copyrighted)


Należy pamiętać iż:



  1. nie ma właściciela praw autorskich,
  2. kopie oprogramowania mogą być wykonywane zarówno do celów archiwalnych, jak i dystrybucji bez ograniczeń co do dystrybucji,
  3. dozwolone jest modyfikowanie oprogramowania,
  4. dozwolona jest dekompilacja oprogramowania,
  5. tworzenie produktów opartych na tym oprogramowaniu jest dozwolone bez ograniczeń co do dystrybucji i sposobu użycia.

9. GNU GPL (General Public License) – mówi, iż każdy ma prawo do używania, modyfikacji kopiowania i rozpowszechniania oprogramowania, pod warunkiem, że będzie ono udostępnione wraz z kodem źródłowym i danymi autora oraz że oprogramowanie pochodne rozpowszechniane będzie na tej samej licencji.

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze