Spółki audytorskie z państw trzecich będą zwolnione z kontroli Komisji Nadzoru Audytowego, gdy podlegają nadzorowi publicznemu.
Podmioty uprawnione do badań sprawozdań finansowych będą wpisywane do dwóch odrębnych rejestrów. Polskie podmioty będą ewidencjonowane przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, natomiast podmioty z państw trzecich (np. z krajów UE) przez Komisję Nadzoru Audytowego (KNA).
Takie rozwiązanie zakłada ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych przyjęta przez Sejm.
Krystyna Adamus, biegły rewident z Auxilium, zwraca uwagę na art. 99 ust. 2 nowej ustawy o biegłych. Przewiduje on zwolnienie firmy audytorskiej z państwa trzeciego z podlegania systemowi zapewnienia jakości obowiązującemu w Polsce. Natomiast art. 100 nowych przepisów w ogóle daje możliwość odstąpienia przez KNA od kontroli firmy audytorskiej z państwa trzeciego. Będzie to możliwe, jeżeli podlega ona nadzorowi publicznemu, systemowi postępowania dyscyplinarnego i systemowi zapewnienia jakości, które zostały uznane za równoważne z wymaganiami przewidzianymi w ustawie. (…)
Dalsza część artykułu na stronach >>Gazety Prawnej<<