Naruszenie dyscypliny finansów powoduje, że Główna Komisja Orzekająca nie może uniewinnić obwinionego. Jeśli jednak zachodzą przesłanki do nadzwyczajnego złagodzenia kary, komisja może nawet odstąpić od jej wymierzenia.
STAN FAKTYCZNY
Wójt gminy został uznany za winnego przekroczenia upoważnienia do dokonywania wydatków, ponieważ przekroczył plan finansowy, co obecnie stanowi naruszenie art. 35 ust. 1 i art. 138 pkt 3 ustawy o finansach publicznych. Za czyn ten komisja I instancji wymierzyła obwinionemu karę upomnienia. Główna Komisja Orzekająca również stwierdziła, że doszło do naruszenia dyscypliny, ale odstąpiła od wymierzenia kary, o co wnosił obwiniony.
UZASADNIENIE
GKO uznała, że doszło do naruszenia dyscypliny, ponieważ za całość gospodarki jednostki odpowiedzialny jest jej kierownik, czyli wójt. A zatem komisja nie miała podstaw prawnych do uniewinnienia. Komisja mogła jednak odstąpić od wymierzenia kary. Zdaniem GKO w omawianej sprawie takie przesłanki zachodziły. Obwiniony wyjaśniał, że działał w trudnych warunkach i nie miał świadomości, że przekracza plan finansowy, ponieważ nie wykazał tego nowy program komputerowy. Dodał on również, że chcąc zaoszczędzić na wdrożeniu systemu komputerowego, jednostka nie skorzystała z pomocy wyspecjalizowanej firmy, ale zrobiła to sama. Ponadto rada gminy pochwaliła wójta, że szybko wdrożył nowy system, który poprawi ewidencję w jednostce. Wszystkie te okoliczności wzięła pod uwagę GKO. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<