Obowiązek zamieszczania specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej w przypadku organizowania przetargu nieograniczonego, związana z tym możliwość skracania terminów składania ofert, a także wprowadzenie nowych regulacji dotyczących terminów na składanie protestów na postanowienia specyfikacji to najważniejsze zmiany dokonane w przepisach Prawa zamówień publicznych odnoszących się do specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Przepisy dotyczące specyfikacji można znaleźć przede wszystkim w art. 36–38 Prawa zamówień publicznych. Odpowiednie odniesienia i doprecyzowania znajdują się rozdziałach dotyczących poszczególnych trybów udzielania zamówień oraz w art. 180 ust. 3–5 dotyczącym składania protestów. Wynika z nich, że zamawiający ma obowiązek sporządzić zawsze specyfikację w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego, negocjacji bez ogłoszenia, zapytania o cenę. Obowiązek ten dotyczy ponadto postępowania w celu ustanowienia dynamicznego systemu zakupów, czyli nowego elektronicznego procesu dokonywania zamówień. Specyfikacji nie sporządza się natomiast w trybie z wolnej ręki oraz licytacji elektronicznej.
Elementy specyfikacji
W nowelizacji Prawa zamówień publicznych dokonano podziału zawartości specyfikacji istotnych warunków zamówienia na dwie części:
obligatoryjną (art. 36 ust. 1),
fakultatywną (art. 36 ust. 2).
W części fakultatywnej zawarte zostały takie elementy specyfikacji, których uwzględnienie jest uzależnione od decyzji zamawiającego i zastosowanego trybu udzielania zamówienia (np. opis części zamówienia, jeżeli zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych, informacja o przewidywanych zamówieniach uzupełniających w trybie z wolnej ręki). Wśród nich są też zupełnie nowe, nieznane dotychczasowemu stanowi prawnemu, takie jak informacja o wysokości zwrotu kosztów udziału w postępowaniu (jeżeli zamawiający przewiduje ich zwrot) lub informacja o przewidywanym wyborze najkorzystniejszej oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej oraz o tym, które spośród kryteriów oceny ofert ustalonych dla danego zamówienia będą stosowane w toku aukcji elektronicznej.
Zawartość specyfikacji uzależniona jest ponadto od wartości przedmiotu zamówienia. W postępowaniach o wartości równej lub przekraczającej tzw. progi unijne (odpowiednio 137 000 euro, 211 000 euro lub 422 000 euro dla dostaw lub usług w zależności od rodzaju zamawiającego i 5 278 000 euro dla robót budowlanych) specyfikacja istotnych warunków (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Samorządu i Administracji<<