Niektóre remonty wymagają zgłoszenia organom administracji, a nawet uzyskania pozwolenia na budowę. Chodzi z reguły o poważniejsze roboty budowlane, związane na przykład z ingerencją w konstrukcję nośną budynku, naruszeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy remontem obiektów zabytkowych.
Definicja prac remontowych ujęta w ustawie – Prawo budowlane różni się znacznie od potocznie przyjętego określenia remontu i jest ujęta w sposób znacznie węższy. Zgodnie z przepisami tej ustawy, jest to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji. Zgodnie z powyższym remontem nie będzie na przykład malowanie ścian czy ułożenie płytek w miejsce lamperii w łazience.
Pozwolenie na budowę
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, przeprowadzenie prac remontowych (oczywiście tylko tych, które wchodzą w zakres ustawowej definicji) wiąże się z dodatkowymi obowiązkami spoczywającymi na właścicielu nieruchomości. Wszystkie remonty wymagają zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (starosta), a w niektórych sytuacjach nawet uzyskania pozwolenia na budowę. Ustawa nie wymienia jednak wszystkich przypadków, kiedy takie pozwolenie jest konieczne, a jedynie wymienia szczegółowo, w sposób negatywny te prace, które go nie wymagają. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<