poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Statut doradców zawieszony

Statut doradców zawieszony

Minister finansów zakwestionował nowy statut doradców podatkowych, bo – jak twierdzi – jest on niezgodny z ustawą o doradztwie podatkowym.


■ Krajowa Rada Doradców Podatkowych podjęła uchwałę o zwołaniu Nadzwyczajnego Zjazdu Doradców Podatkowych. Co było tego powodem?


1 – Ministerstwo Finansów, które sprawuje nadzór nad samorządem doradców podatkowych, zakwestionowało jedną, ale najważniejszą uchwałę II Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, czyli zmianę statutu.


2 Resort zawiesił całą uchwałę zmieniającą statut. Zdaniem ministerstwa wystąpiła kolizja statutu z przepisami ustawy o doradztwie podatkowym.


■ Czy to jedyny problem?


– Druga zmiana dotyczy sądów dyscyplinarnych. Problem polega na tym, czy ta sama osoba, będąc sędzią wyższego sądu, może zajmować się sprawą w pierwszej instancji, tzn. dokończyć jej rozpatrzenie.


■ Nowy statut na to pozwalał?


– Oczywiście, że ta sama osoba nie będzie się zajmować tą samą sprawą w obydwu instancjach. W tym przypadku skorzystaliśmy z rozwiązania stosowanego w sądach powszechnych. Jeżeli sędzia sądu rejonowego awansuje do sądu okręgowego, to finalizuje sprawy, którymi zajmował się w sądzie rejonowym. Tu nie ma żadnej kolizji. Ten sam sędzia nie będzie uczestniczył w podejmowaniu wyroków w obydwu instancjach, natomiast samo zakończenie spraw ma charakter merytoryczny i nie wiąże się z przesunięciami pomiędzy instancjami tego sądu. Decyzje resortu zaskarżyliśmy więc do sądu.


■ Czy jest już wyrok w tej sprawie?


– Tak, niestety niekorzystny dla nas. 12 grudnia 2006 r. otrzymaliśmy pisemne uzasadnienie wyroku. W sprawie uchwały zjazdowej sąd stanął na stanowisku, że samorząd wykroczył poza zakres uprawnień wynikający z ustawy o doradztwie podatkowym, a sama ustawa nie zawiera norm otwartych, dających samorządowi takie możliwości.


3 Sąd stwierdził, że KRDP posiada kompetencje ściśle określone w ustawie o doradztwie podatkowym. A zatem, jeśli ustawa nie określa, że czegoś nam nie wolno, to nie możemy przyjąć, że nam wolno. (…)


Dalsza część artykułu w >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze