Typowy ERP umożliwia dowolny dobór wskaźników menedżerskich, które są w systemie liczone i monitorowane automatycznie. Ich analiza pozwala ocenić, które przyczyny sukcesów albo porażek firmy odegrały największą rolę.
Dane z 2 lat, czyli te wykazane w jednym sprawozdaniu finansowym, pokazują, że jedne wskaźniki poprawiły się, a inne pogorszyły i niewiele z tego wynika. Jeśli jednak weźmiemy dane z 3 sprawozdań, czyli z 4 lat, zmiany wskaźników na ogół pozwalają dokładnie zdiagnozować przyczyny zdrowia albo choroby przedsiębiorstwa.
Kłopoty z wypłacalnością
Jako przykład niech posłużą nam dane z przedsiębiorstwa przemysłu tekstylnego, które w latach 2002/2003 wyszło ze strat na zyski, ale w 2004 roku popadło w poważne kłopoty z wypłacalnością.
Jak widać, pogarszająca się płynność finansowa pociąga za sobą narastanie zadłużenia, które w 2004 roku przybrało bardzo groźne wymiary. W typowych przypadkach tego rodzaju przyczyną kłopotów bywa niedobór środków na sfinansowanie rosnącej produkcji, jednakże w tej fabryce nie wystąpiła eksplozja wielkości zapasów produkcyjnych, co świadczy o dobrej sprawności zarządzania operacyjnego. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<