Co to jest SOX i kto potrzebuje wiedzy na ten temat?
Ustawa Sarbanes-Oxley (Ustawa SOX) została uchwalona przez Kongres USA w 2002 roku i doprowadziła do wielu zmian w sprawozdawczości finansowej, organizacji pracy i ładzie korporacyjnym firm w Stanach Zjednoczonych, ale także wielu krajów z Unii Europejskiej, w tym Polski. W szczególności część Ustawy SOX odnosząca się do oceny przez zarząd mechanizmu kontroli wewnętrznych nad sprawozdawczością finansową była kluczowa w zakresie wprowadzanych w firmach zmian. Dzięki temu z wiedzy na temat SOX korzystają nie tylko osoby odpowiedzialne za wdrażanie wymogów tej ustawy w firmie, ale także audytorzy wewnętrzni oraz wszyscy, którzy chcą usprawnić system oraz formalizację kontroli w swojej organizacji.
Czy warto korzystać szkoleń dotyczących tematyki SOX?
Wszystkim osobom, dla których tematyka SOX jest nowa, zdecydowanie polecałbym takie szkolenie. Ważne, żeby było prowadzone przez praktyków – osoby, które pracowały przy wdrażaniu takiej ustawy. W zasadzie powinien to być raczej warsztat, który pokaże, jak w praktyce wdrażać SOX w organizacji, wraz z zadaniami sytuacyjnymi oraz przykładami najlepszych praktyk dotychczas wypracowanych podczas wdrożeń SOX. Jego program powinien zawierać również pracę nad strukturami ramowymi kontroli wewnętrznej najczęściej stosowanych przez SOX, dzięki czemu na takim szkoleniu skorzystają także te osoby, które bezpośrednio nie zajmują się wdrażaniem SOX.
Czego można nauczyć się na organizowanym przez Państwa szkoleniu na temat SOX?
W dniach 20-21 października 2009 organizujemy dwudniowe szkolenie na temat SOX. Jego program to nie tylko omówienie Ustawy, roli SEC i PCAOB oraz struktur ramowych kontroli wewnętrznej najczęściej stosowanych przez SOX, ale są to przede wszystkim warsztaty, które nauczą, jak w praktyce wdrażać SOX w organizacji. Szkolenie wzbogacone zostanie licznymi zadaniami sytuacyjnymi oraz przykładami najlepszych praktyk dotychczas wypracowanych podczas wdrożeń SOX.
Ile kosztuje takie szkolenie i gdzie się odbywa?
Szkolenie odbywa się w siedzibie BPP Professional Education w Warszawie, trwa 2 dni i kosztuje 1440 zł. W cenę wchodzi nie tylko udział w szkoleniu, ale też możliwość konsultacji z wykładowcami, materiały szkoleniowe, lunch oraz przerwy kawowe. Jest to cena promocyjna dla osób, które zgłoszą się na szkolenie do dnia 6 października. Ponadto przewidujemy rabaty dla osób zgłaszających się grupowo – druga osoba płaci 50% wartości szkolenia. Pełna oferta oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na www.bpp.pl.
W sezonie jesień-zima 2009 BPP przewiduje następujące szkolenia z audytu:
- CIA – międzynarodowa kwalifikacja z audytu wewnętrznego – rozpoczęcie 26 września 2009
- CGAP – kwalifikacja z audytu wewnętrznego w sektorze publicznym – rozpoczęcie 26 września 2009
- Ustawa Sarbanes-Oxley – 2 dni – 20-21 października
- Wprowadzenie do zarządzania ryzykiem oszustw – 2 dni – 10-11 grudnia 2009
- Współpraca z biegłym rewidentem – 1 dzień – 9 grudnia 2009