środa, 19 czerwca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe o fin. publ. Szturmują i porzucają urzędy (PracaWAdm)

Szturmują i porzucają urzędy (PracaWAdm)

Coraz więcej absolwentów szkół wyższych stara się o pracę w administracji. Nie odstraszają ich nawet niskie wynagrodzenia. Większość z nich jednak po zdobyciu doświadczenia przechodzi do sektora prywatnego.


Administracja często szuka pracowników. Na stronach internetowych Urzędu Służby Cywilnej, który publikuje informacje o wolnych stanowiskach, znajdują się 473 oferty pracy z całej Polski. Obecnie szesnaście ministerstw chce zatrudnić 48 osób. Z danych GUS wynika, że w 2004 roku pierwszą pracę w administracji publicznej podjęło 17,9 tys. osób. Więcej zatrudniono w przemyśle, handlu i usługach, mniej w gastronomii i transporcie.


Moda na ministerstwa


Chętnych do pracy w służbie cywilnej (ministerstwach, urzędach wojewódzkich, inspekcjach) nie brakuje.


– W ubiegłym roku do naszego resortu wpłynęło 3151 ofert pracy, w tym ponad 2700 od osób w wieku 26-35 lat – informuje Izabella Laskowska z Ministerstwa Finansów. W tym czasie MF zatrudniło 200 osób. O niektóre stanowiska ubiega się po 60 osób. Rekord padł w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym o posadę podreferendarza w Wydziale Spraw Ksiąg Wieczystych stara się aż 107 osób.


– Zaletą pracy w ministerstwie jest stabilność i rzetelność pracodawcy w stosunku do pracownika – uważa Wojciech Zawadzki z Urzędu Służby Cywilnej. W urzędzie pierwsza umowa zawierana jest na czas określony, często dłuższy niż 3 miesiące. Nie można także zwolnić kogoś, ponieważ krzywo się uśmiecha. Ponadto świeżo upieczony specjalista (najniższe stanowisko urzędnicze), zależnie od urzędu zarabia od 1500 zł (np. w urzędach wojewódzkich) do 3700 zł (np. w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych).


– To jest dobra pensja dla osoby bez doświadczenia – uważa Anna Materny, absolwentka politologii z Lublina. W firmach prywatnych na początek proponują 1200 zł, wymagając dyspozycyjności przez 24 godziny i nie dając gwarancji zatrudnienia. Zdaniem Wojciecha Zawadzkiego plusem pracy w urzędzie jest także jasno określona ścieżka kariery. (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze